Casatorit de 100 de ori din generozitate
Udaynath Dakshiniray, în vîrsta de 80 de ani, din regiunea Orissa, susține ca a primit recent noua oferte de casatorie din strainatate. El spune ca trei dintre miresele aspirante vin din Statele Unite și Japonia, doua din Ungaria și una din Germania.
Nascut într-o familie prospera de proprietari de pamînturi, Udaynath s-a casatorit pentru prima oara în tinerețe dar s-a desparțit pentru ca nu a vrut sa-și paraseasca satul pentru a se stabili cu soția lui la oraș. Tînarul a fost atît de șocat și frustrat, încît a jurat sa se însoare cu cel puțin o suta de femei.
Toate cele 90 de femei cu care a fost casatorit pîna în prezent și care provin în principal din familii sarace, au primit de la Udaynath cîte o bucata de pamînt la nunta.
Batrînul are 29 de copii și locuiește împreuna cu una dintre soții, Mira, cu doi fii și o fiica.
Cînd a fost întrebat de ce s-a casatorit de atîtea ori, indianul a declarat pentru The Asian Age: „Nu pentru a intra în Cartea Recordurilor, ci mai degraba ca sa fac bine. Într-o țara în care femeile nemaritate sînt disprețuite, eu ma ofer sa ma casatoresc cu ele oferindu-le șansa de a scapa de acest stigmat social. În plus, am avut mult pamînt pe care îmi doream sa-l daruiesc femeilor sarace, însurîndu-ma cu ele”.
Mediafax