Dinamo – FC Timisoara: 1-4

28 04. 2009, 22:53

Timisoara castiga in fata lui Dinamo dupa 12 ani de seceta si este in finala Cupei, pe care nu a mai castigat-o de 29 de ani

Inceputul de meci ne-a aratat doua echipe ofensive, dornice de succes si, implicit, de o calificare in finala Cupei Romaniei. Primele minute au apartinut timisorenilor, apoi Dinamo a intors jocul in jumatatea adversa si a inceput sa puna presiune in mod constant pe linia de fund alb-violeta.

In acest fel, apararea dinamovista a devenit mai aerisita si elevii lui Gabi Balint au putut pleca des pe contraatac. O astfel de faza a si adus deschiderea de scor din minutul 26: pasa pentru Bucur, acesta scapa singur cu Matache, il dribleaza, trage in bara si mingea ricoseaza la Magera, care inscrie cu multa sete in poarta goala. Finalul de repriza i-a prins pe ‘caini’ in cautarea golului egalizator, dar acesta nu a venit. Pe rand, Cristea, Bostina si Danciulescu au fost cei care au amenintat, fara succes, poarta lui Pantilimon.

Inceputul actului secund le-a apartinut tot timisorenilor. Apararea ‘cainilor’ a avut o noua scapare si Abiodun a majorat scorul la 15 minute de la reluare cu un sut impecabil din centrul careului. Dinamo a mai dat ceva semne de viata peste zece minute (gol Cristea), dar Timisoara a accelerat din nou. Bucur face 3-1 (81′), Izvoranu este eliminat de la Dinamo si apoi Nibombe aduce ‘linistea’ totala in tribune (86′).

Dinamo pleaca umilita de la Cluj si visul lui Cristi Borcea de a obtine eventul va trebui sa mai astepte inca un an! De cealalta parte, Timisoara isi asteapta adversarul din finala: CFR Cluj ori FC Vaslui pentru un nou trofeu ce nu va apartine capitalei.

Sursa foto: Prosport