Germania – Portugalia, 4-0. Nemții, debut în forță la Campionatul Mondial de fotbal

17 06. 2014, 00:03
Nemții au făcut spectacol în partida cu Portugalia, dar au fost încurajați și de două decizii cel puțin discutabile ale centralului sârb Milorad Mazic.

Mazic a acordat un penalty pentru Germania, în minutul 12, când Thomas Muller a deschis scorul, iar apoi l-a eliminat direct pe Pepe, în minutul 37, la scorul de 2-0 pentru echipa Germaniei.

În afară de arbitrul de centru, eroul meciului a fost atacantul german Thomas Muller, autor a trei reușite. Fundașul Mats Hummels și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.

Germania – Portugalia s-a încheiat 4-0, la capătul unui meci în care super-starul Cristiano Ronaldo a fost ca și inexistent. Iar pentru Portugalia ocuparea locului 2 în grupă și calificarea în optimi pare o utopie, dacă luam în calcul evoluția de luni seară.

Tot în Grupa G, SUA s-au impus, cu 2-1, împotriva Ghanei, după un meci dominat clar de africani și în care SUA au deschis scorul încă din secunda 30, prin Clint Dempsey.

Într-un alt meci disputat luni seară, Iran și Nigeria au încheiat la egalitate, 0-0.

Rezultatele de la Campionatul Mondial de fotbal le găsiți AICI.

Programul meciurilor de la Campionatul Mondial de fotbal le găsiți AICI.