Lucian Bute l-a învins pe rusul Denis Gracev după 12 runde: „Mi-am recăpătat încrederea”

04 11. 2012, 11:35

Potrivit deciziei celor trei arbitri judecători, Bute s-a impus cu 115-113, 118-110 și 116-112.

”Sunt foarte, foarte fericit. A fost un meci destul de greu, un adversar puternic, agresiv, a lovit cu ambele brațe. Per ansamblu am controlat lupta, a fost o victorie muncită, frumosă. După înfrângerea cu Carl Froch, pot sune că Lucian Bute a revenit în ring. Dacă pierdeam acest meci, era foarte greu să mă ridic. După această victorie frumoasă, sunt fericit. Mi-am recăpătat încrederea, aveam nevoie de un meci de 12 reprize. Îmi doresc revanșa cu Froch, mai ales că nu a fost Lucian Bute la Nottingham. Am arătat că pot să și primesc lovituri dure, dar am reușit să revin în meci”, a declarat Bute la Money.ro.

Antrenorul românului, Stephan Larouche, a afirmat că Bute nu a făcut cel mai bun meci, dar a avut totul sub control.

La rândul său, Gracev a declarat: „Nu am impresia că am pierdut acest meci. Poate am pierdut 3 sau 4 reprize. Știam că nu pot câștiga aici dacă nu reușesc un KO. Acum știu că mă pot bate cu oricine, oricând. Bute nu mi-a pus probleme și mi-ar plăcea să fie un meci revanșă. Meciul cu Sillahk a fost mai greu'”.

Denis Gracev (12-0-1, 8 KO) era campion NABF la semigrea și mai practică și kickboxing, unde are un bilanț de 17 victorii și două înfrângeri.

Lucian Bute (30-1, 24 KO) a suferit prima înfrângere la profesioniști la 26 mai, contra britanicului Carl Froch, prin KO în repriza a cincea, el pierzând centura IBF.