Olanda – România, 4-0! Portocala Mecanică a umilit Romania

27 03. 2013, 09:49

Golurile partidei au fost marcate de Van der Vaart în minutul 12, Van Persie în minutele 56 și 65 (penalti) și Lens, în minutul 90.

Olanda: Vermeer – Janmaat, De Vrij, Martins Indi, Blind – De Guzman (Maher ’73), Strootman, Van der Vaart (Clasie ’80) – Lens, Van Persie (De Jong ’86), Robben. Selecționer: Louis van Gaal.

România: Pantilimon – Tamaș, Chiricheș, Gardoș, Raț – Bourceanu, Pintilii – Ad. Popa (Torje ’63), Grozav (Mutu ’68), Tănase (Chipciu ’60) – B. Stancu. Selecționer: Victor Pițurcă.

Cartonașe galbene: Martins Indi ’47, Blind ’61 / Chipciu ’88.

Imediat după golul de 2-0 marcat de Van Persie, suporterii români prezenți pe Amsterdam ArenA au început să îi ceară demisia selecționerului Victor Pițurcă.

6   Andorra 6 0 0 6 0 17 -17 0

În etapa următoare, programată la 6 septembrie, vor avea loc următoarele meciuri: România – Ungaria, Estonia – Olanda și Turcia – Andorra.