Rapid – Steaua 1-1. Rezultate și clasamentul Ligii 1 după etapa a XXVI-a

De: Marian Andrei / 15.04.2013, 11:10
Rapid - Steaua 1-1. Rezultate și clasamentul Ligii 1 după etapa a XXVI-a
Echipele Rapid și Steaua au terminat la egalitate, ieri, pe stadionul Giulești - Valentin Stănescu, scor 1-1 (1-0), în derbiul etapei a XXVI-a a Ligii I, meci marcat de incidente atât la început, cât și spre final.

Golurile au fost marcate de Herea în minutul 9 pentru Rapid și Bourceanu în minutul 81 pentru Steaua.

La meci au asistat aproximativ 10.000 de spectatori. Au fost prezenți și Gruia Stoica, omul de afaceri căruia acționarul majoritar al FC Rapid, George Copos, i-a propus să cumpere gruparea giuleșteană, Ioan Andone, Valeriu Argăseală, Anghel Iordănescu, Viorel Moldovan, Ion Taban, Dan Ostahie, precum și fostul agent de jucători Ioan Becali împreună cu doi impresari străini.

Partida a fost marcată de comportamentul suporterilor, care au aruncat în teren cu fumigene, făclii și artificii, precum și cu obiecte contondente.

Jocul a fost întrerupt aproximativ cinci minute, din minutul 83, din cauza obiectelor contondente aruncate de fani pe teren. După ce fundașul stelist Iasmin Latovlevici a refuzat să execute un aut pentru că erau aruncate diverse obiecte spre el, s-a aruncat o sticlă în teren, iar Chiricheș a căzut lovit de un obiect mic. În direcția managerului Mihai Stoica s-a aruncat inclusiv cu un scaun.

Pentru calmarea spiritelor au intervenit pe teren atât stewarzii cât și jandarmii.

În celelalte meciuri ale etapei disputate vineri și sâmbătă s-au înregistrat următoarele rezultate:

Vineri

Gaz Metan Mediaș – Astra Giurgiu 2-1

Au marcat: Eric ’11, Roman ’45+1 / Budescu ’90+3

CFR Cluj – Pandurii Târgu Jiu 2-3

Au marcat: Rada ’55, Bjelanovici ’90+4 / Ibeh ‘7, Matulevicius ’67, Voiculeț ’71

Sâmbătă

Oțelul Galați – CS Turnu Severin 2-0

Au marcat: Stromajer ’45, Astafei ’55

Ceahlăul Piatra Neamț – Concordia Chiajna 3-0

Au marcat: Golubovici ‘2, Monroy ’31, Rusu ’47

Petrolul Ploiești – Gloria Bistrița 4-0

Au marcat: Sauvadet ’23, Bokila ’34, Morar ’60, Mojica ’71 (penalti)

Dinamo București – Universitatea Cluj 1-1

Au marcat: Mușat ’81 / Tony ’74

Untimele două meciuri ale etapei, FC Vaslui – FC Brașov (ora 19.00) și CSMS Iași – Viitorul Constanța (ora 20.30) se vor disputa azi.