Rusia a trimis Suedia acasa

19 06. 2008, 08:36

Reprezentativa Rusiei s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului European de fotbal din Elvetia si Austria, in urma victoriei cu scorul de 2-0 din partida disputata impotriva nationalei Suediei, in grupa D a competitiei.

Golurile rusilor a fost marcate de Pavliucenko si Arsavin, iar in urma acestei victorii Rusia incheie grupa D pe locul 2, cu 6 puncte, in urma Spaniei, care in ultima partida a invins, cu scorul de 2-1, campioana europeana en-titre, Grecia, care paraseste competitia fara sa fi acumulat vreun punct.

Spania este a treia echipa care ajunge in sferturile Euro-2008 cu maximum de puncte, 9, dupa Croatia si Olanda.

Rusia va juca in sferturile de finala cu Olanda, castigatoarea grupei C, in timp ce Spania va intalni Italia, locul doi in grupa C, din care a facut parte si Romania.