Steaua, la 1000 de victorii in Liga I

Apropo.ro / 07.04.2008, 11:02
In ultimul meci al etapei, Steaua s-a impus in fata Daciei Mioveni, cu scorul de 2-0 (0-0) si a obtinut victoria cu numarul 1.000 din palmares.

In ultimul meci al etapei, Steaua s-a impus in fata Daciei Mioveni, cu scorul de 2-0 (0-0) si a obtinut victoria cu numarul 1.000 din palmares, reusind sa egaleze la puncte liderul CFR Cluj, care a fost invins surprinzator pe teren propriu de Pandurii Tg-Jiu.

Prima repriza s-a disputat numai inspre poarta pitestenilor, care nu au expediat niciun sut pe spatiul portii steliste, dar ros-albastri nu au concretizat niciuna dintre ocaziile create.

Repriza secunda a inceput furtunos pentru Steaua, care a reusit sa deschida rapid scorul, in minutul 49, prin Dorin Goian, care a marcat cu capul, dintre trei adversari, in urma unui corner executat de Mendoza, de pe partea dreapta.

In minutul 56, Jose Moreno a ridicat scorul la 2-0. El a primit o pasa de la Neaga, a scapat din marcajul lui Olteanu, l-a driblat pe Stanca in careu si a marcat cu un sut de la 14 metri.

Partida s-a incheiat cu victoria echipei din Ghencea, care a acumulat 59 de puncte si a egalat pe CFR Cluj, care ramane, insa, lider, datorita unui golaveraj superior.

Marius Lacatus fericit dupa victoria impotriva Daciei Mioveni"Nu ma asteptam sa recuperam atat de repede diferenta, erau destul de multe puncte. E bine ca am profitat de pasii gresiti ai adversarilor. Punctele ne-au adus aici unde suntem, indiferent de comentariile care s-au facut la adresa jocului nostru. Oricand sunt dispus la o comparatie intre jocurile noastre din acest an si cele ale contracandidatelor. Stiind rezultatul de la Cluj (n.r. – CFR – Pandurii, scor 1-2), jucatorii nu aveau motive de relaxare, ci de mobilizare, lucru care s-a si intamplat", a spus Marius Lacatus.

“E greu sa emiti pretentii cu Steaua cand tu tragi primul sut pe poarta in minutul 70. Probabil si starea vremii a influientat jocul mai slab. Oricum, in acest joc s-a vazut experienta mai mare a jucatorilor Stelei. Noi am jucat ceva mai bine doar in prima repriza. In a doua repriza ati vazut, am fost dominati total!", a declarat Gigi Netoiu, unul dintre actionarii Daciei Mioveni.

Steaua: 1. Robinson Zapata, 18. Petre Marin, 24. Sorin Ghionea, 3. Dorin Goian, 4. Pawel Golanski, 29. Andres Mendoza, 23. Mihaita Plesan, 6. Mirel Radoi, 25. Adrian Neaga, 22. Pepe Moreno, 10. Nicolae Dica
Rezerve: 12. Cornel Cernea, 5. Ionut Rada, 17. Eugen Baciu, 16. Banel Nicolita, 11. Habib Habibou, 9. Vali Badea, 27. Dayro Moreno
Antrenor: Marius Lacatus.

Dacia Mioveni: 12. Razvan Stanca, 2. Adrian Scarlatache, 4. Mihai Olteanu, 16. Irinel Voicu, 15. Claudiu Ionescu, 18. Robert Neagoe, 10. Iulian Vladu, 30. Hristu Chiacu, 20. Andrei Neagoe, 30. Dan Balauru, 25. Octavian Chihaia
Rezerve: 22. Iulian Raduta, 5. Daniel Ghindeanu, 3. Ilie Baicu, 17. Sebastian Pol, 8. Sorin Trofin, 9. Bogdan Vrajitoarea
Antrenor: Sorin Cartu