Xerox si-a modificat sigla

20 09. 2004, 12:33
Corporația Xerox și-a modificat sigla, care va fi reprezentata de acum înainte, prin "XEROX", înclocuind semnatura corporației "Xerox – The Document Company", adoptata în 1994 pentru a evidenția evoluția companiei de la producator de copiatoare la lider pe

Corporația Xerox și-a modificat sigla, care va fi reprezentata de acum înainte, prin „XEROX”, înclocuind semnatura corporației „Xerox – The Document Company”, adoptata în 1994 pentru a evidenția evoluția companiei de la producator de copiatoare la lider pe piața managementului documentelor.

Va fi înlocuit de asemenea simbolul de marketing „X digital”, adoptat în 1994 pentru a marca tranziția de la lumea documentelor pe hârtie la lumea digitala, lumi pe care inovațiile tehnologice Xerox le-au ajutat sa se contopeasca.

În publicitate și marketing, sigla XEROX va fi însoțita de acum înainte de un text în care se specifica direcțiile prioritare de activitate ale companiei: „Tehnologie. Managementul documentelor. Servicii de consultanța”. Potrivit studiilor facute de companie, aceasta enumerare comunica mai eficient multiplele moduri prin care Xerox contribuie la îmbunatațirea productivitații și creșterea valorii firmelor mici, companiilor globale și celor din domeniile producției tipografice și artelor grafice din întreaga lume.

Lansata în 2002, campania de promovare a marcii Xerox în presa scrisa a constat în scurte relatari despre modul în care tehnologia și serviciile Xerox au contribuit la îmbunatațirea proceselor afacerilor și la mai buna gestionare a informațiilor în diferite companii și organizații precum Siemens, Dow Chemical Company, Continental Airlines și Universitatea din Notre Dame. Spoturile TV difuzate în aceeași perioada au evidențiat beneficiile globale ale soluțiilor și serviciilor Xerox, precum tiparirea de carți la comanda, marketingul direct și soluțiile de gestionare și arhivare a imaginilor digitale.

Mediafax Business/ IT