Aventurierul aerului, Felix Baumgartner, a realizat un salt de la o înălțime de peste 39.000 de metri deasupra Terrei, duminică, în jurul orei 21.08 (ora României). El a căzut liber din stratosferă până pe pământul statului american New Mexico.
Austriacul Felix Baumgartner a stabilit și două recorduri mondiale, dar a reușit și să depășească viteza sunetului în cădere liberă, înregistrând astfel un al treilea record.
Red Bull Stratos: săritură de la marginea spațiului de pe tare.ro
Felix Baumgartner a avut în timpul coborârii o viteză de 1.342,8 de kilometri pe oră. Astfel, el a depășit viteza sunetului, care este de 1.227,6 kilometri pe oră.
Felix Baumgartner este prima persoană din lume care a depășit viteza sunetului, fără a se afla într-un avion. Acest record a fost atins chiar în ziua în care se celebrează 65 de ani de la primul zbor cu un avion supersonic, care a fost pilotat de Chuck Yeager în 1947, informează Sky News.
:format(webp):quality(100)/https%3A%2F%2Fwww.apropotv.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2Fmedia%2F7092%2F10217469%2F3-felix-baumgartner-afp.jpg)
În timpul ascensiunii sale, Felix Baumgartner a depășit și un alt record: s-a aflat într-o capsulă trasă de un balon care a ajuns la cea mai mare altitudine la care s-a aflat vreodată un balon cu echipaj uman, potrivit explicațiilor oferite de specialiștii care au comentat transmisiunea live de pe redbullstratos.com.
:format(webp):quality(100)/https%3A%2F%2Fwww.apropotv.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2Fmedia%2F7092%2F10217469%2F2-felix-baumgartner-salt-2.jpg)
Plonjând de la altitudinea de peste 39.000 metri deasupra statului american New Mexico, Felix Baumgartner a stabilit duminică și un alt record mondial – saltul în cădere liberă de la cea mai mare altitudine.
Citește mai multe detalii despre primul om care a sărit din stratosferă, pe Mediafax.ro