Legume la cuptor

Apropo.ro / 27.04.2004, 11:05
Legume la cuptor
Ingrediente pentru 4 portii 1 conopida, 300 g caș ras, 200 g pește afumat, 2 oua, 100 ml supa de legume, 125 ml lapte, piper alb, 1 legatura patrunjel tocat, 1 legatura marar tocat. Pentru aluat: 240 g faina, 90 g margarina, 1 galbenuș, sare. Preparare: Se face un aluat din

Ingrediente pentru 4 portii
1 conopida, 300 g caș ras, 200 g pește afumat, 2 oua, 100 ml supa de legume, 125 ml lapte, piper alb, 1 legatura patrunjel tocat, 1 legatura marar tocat.

Pentru aluat:
240 g faina, 90 g margarina, 1 galbenuș, sare.

Preparare:
Se face un aluat din faina, sare, margarina, 6 linguri de apa, un galbenuș și puțin patrunjel. Se framanta bine și se lasa la rece 30 de minute. Se întinde apoi o foaie cu care se tapeteaza o tava pentru tarta.

Conopida se desface buchețele, se fierbe în apa cu sare, se scurge bine și se așaza în tava, împreuna cu peștele taiat mai mare. Separat, se amesteca ouale cu cașul, laptele, supa, puțina sare și puțin marar. Amestecul astfel obținut se toarna în tava peste legume. Se coace la foc potrivit, 30 de minute și se servește cald.