Albania – Romania: 1-1! Tricolorii au terminat grupa D pe locul 3

De: Pandaru Alin Daniel / 12.10.2011, 10:05
Albania - Romania: 1-1! Tricolorii au terminat grupa D pe locul 3
Reprezentativa de fotbal a Romaniei a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1), meciul disputat, marti, in deplasare, in compania selectionatei Albaniei, în ultima etapa a grupei D de calificare la Campionatul European din 2012.

Golul albanezilor a fost reusit de Salihi ’24, in timp ce pentru Romania a punctat Luchin ’77.

Meciul a fost intrerupt timp de doua minute, incepand din minutul 80, dupa ce fanii albanezi au aruncat mai multe torte in teren, dupa golul marcat de Srdjan Luchin.

Romania a inregistrat in grupa D a preliminariilor Euro-2012 trei victorii (3-1 cu Luxemburg, acasa, 3-0 cu Bosnia-Hertegovina, acasa, si 2-0 cu Luxemburg, in deplasare), cinci remize (1-1 cu Albania, acasa, 0-0 cu Belarus, in deplasare, 0-0 cu Franta, pe teren propriu, 2-2 cu Belarus, acasa, si 1-1 cu Albania, in deplasare) si doua infrangeri (0-2 cu Franta, in deplasare, si 1-2 cu Bosnia-Hertegovina, in deplasare).

Romania incheie grupa D a preliminariilor pe locul 3, cu 14 puncte, fiind urmata in clasament de Belarus (13 puncte), Albania (9 puncte) si Luxemburg (4 puncte).

Mai multe detalii despre desfasurarea meciului Albania – Romania, pe Prosport.ro