Australia – Japonia, scor 3-1

Apropo.ro / 12.06.2006, 19:01
Australia - Japonia, scor 3-1
Reprezentativa Australiei a învins, luni, la Kaiserslautern, cu scorul de 3-1 (0-1), selecționata Japoniei, în primul meci al grupei F de la Cupa Mondiala din Germania. Golurile partidei au fost marcate de Cahill, în minutele 84 și 89, Aloisi, în minutul 90+2, respectiv Nakamura,

Reprezentativa Australiei a învins, luni, la Kaiserslautern, cu scorul de 3-1 (0-1), selecționata Japoniei, în primul meci al grupei F de la Cupa Mondiala din Germania.

Golurile partidei au fost marcate de Cahill, în minutele 84 și 89, Aloisi, în minutul 90+2, respectiv Nakamura, în minutul 26.

Australia: 1. Schwarzer – 7. Emerton, 2. Neill, 3. Moore (19. Kennedy ’61), 14. Chipperfield – 13. Grella, 5. Culina, 10. Kewell, 20. Wilkshire (15. Aloisi ’75) – 23. Bresciano (4. Cahill ’53), 9. Viduka. Antrenor: Guus Hiddink.

Japonia: 23. Kawaguchi – 19. Tsuboi (2. Moniwa ’56) (16. Oguro 90+1), 5. Miyamoto, 22. Nakazawa – 3. Komano, 7. Nakata, 15. Fukunishi, 10. Nakamura, 14. Santos – 13. Yanagisawa (18. Ono ‘ 79), 9. Takahara. Antrenor: Zico.

Cartonașe galbene: Grella ’33, Moore ’57, Cahill ’69, Aloisi ’78 / Miyamoto ’31, Takahara ’40, Moniwa ’68

Meciul a fost arbitrat de o brigada condusa de Abd El Fatah Essam (Egipt), ajutat la cele doua linii de asistenții Dramane Dante (Mali) și Mamadou Ndoye (Senegal).

La partida disputata pe stadionul Fritz-Walter-Stadion din Kaiserslautern au asistat 46.000 spectatori.