Brazilia 1970 – cea mai buna echipa din istorie

Apropo.ro / 10.07.2007, 08:55
Brazilia 1970 - cea mai buna echipa din istorie
Reprezentativa Braziliei din 1970 a fost desemnata, într-un sondaj al publicației World Soccer, drept cea mai buna echipa din istoria fotbalului, în timp ce golul marcat de Diego Maradona în meciul cu Anglia de la Cupa Mondiala din Mexic a devenit cea mai frumoasa reușita.

Brazilia a fost urmata, în clasamentul celor mai bune echipa, de reprezentativa Ungariei din 1953 și de Olanda din 1970. Echipa AC Milan din 1989-1990 a ocupat locul patru, în timp ce Brazilia – 1958 s-a clasat pe cinci. Formația Real Madrid din 1956-1960 a ocupat locul șase, Brazilia revenind din nou în top, pe locul șapte, cu echipa din 1982. „Dream Team-ul” Barcelonei din 1991-1994 s-a clasat pe locul opt, iar Italia din 1934-1938 a ocupat locul noua. Ultimul loc în Top Ten a revenit echipei Franței din 1998- 2000.

La goluri, vedeta argentiniana Diego Maradona a ocupat primul loc, cu reușita din minutul 54 al meciului Argentina – Anglia, scor 2-1, din sferturile de finala ale Cupei Mondiale din Mexic. Olandezul Marco Van Basten s-a clasat pe locul doi, cu golul marcat în minutul 53 al meciului Olanda – Uniunea Sovietica, scor 2-0, din finala Campionatului European din 1988. Francezul Zinedine Zidane este ocupantul locului trei, cu reușita din minutul 44 al meciului Real Madrid – Bayer Leverkusen, scor 2-1, din finala Ligii Campionilor de pe Hampden Park din Glasgow, în mai 2002.

Golul de pe locul patru a fost marcat de Saeed Owairan, în minutul 5 al meciului Arabia Saudita – Belgia, scor 1-0, din faza grupelor de la Cupa Mondiala din SUA-1994.

Pele apare în clasament la locul cinci, cu golul marcat în minutul 55 al meciului Brazilia -Suedia, scor 5-2, din finala Cupei Mondiale, din 1958.

La locul șase apare Archie Gemmill, cu reușita din minutul 68 al meciului Scoția – Olanda, scor 3-2, din primul tur al Cupei Mondiale din 1978.

Brazilianul Carlos Alberto se claseaza pe locul șapte, cu golul din minutul 87 al meciului Brazilia – Italia, scor 4-1, de la Cupa Mondiala, finala din 1970.

Fosta legenda a fotbalului ungar Ferenc Puskas apare la locul opt, cu reușita din minutul 22 a partidei amicale Ungaria – Anglia, scor 6-3, din 1953.

Diego Maradona este din nou în clasament, dar la locul noua, cu golul din minutul 63 al meciului Argentina – Belgia, scor 2-0, din semifinalele Cupei Mondiale din 1986.

Golul a la Maradona reușit de Lionel Messi în minutul 28 al meciului Barcelona – Getafe, scor 5-2, din prima manșa a semifinalelor Cupei Spaniei, în aprilie 2007, a încheiat topul primelor zece reușite.

Cel mai frumos meci din istoria fotbalului este considerat Italia – Germania, scor 4-3, semifinala Cupei Mondiale din 1970. Pe locul doi se afla partida Liverpool – AC Milan, scor 6-5, dupa executarea loviturilor de departajare, finala Ligii Campionilor din 2005.

Partida Real Madrid – Eintracht Frankfurt, scor 7-3, finala Cupei Campionilor Europeni din 1960 ocupa locul trei, în timp ce pe patru se afla meciul Germania – Franța, scor 3-3 (Germania a câștigat la penaltiuri cu 5-4), semifinala Cupei Mondiale din 1982.

Semifinale Cupei Mondiale din 1954, dintyre Ungaria și uruguay, scor 4-2, ocupa locul cinci, în timp ce poziția a șasea revine meciului Franța – Brazilia, scor 1-1 (Franța a câștigat la penaltiuri cu scorul de 4-3), în sferturi de finala la Cupa Mondiala din Mexic.

Finala Cupei Mondiale din 1966, dintre Anglia și Germania, scor 4-2, se afla pe poziția a șaptea. Pe locul opt s-a clasat meciul Brazilia – Italia, scor 4-1, din finala Cupei Mondiale din 1970.

Meciul Benfica Lisabona – Real Madrid, scor 5-3, finala Cupei Campionilor Europeni din 1962 a ocupat locul noua.

Topul primelor zece meciuri este încheiat de întâlnirea amicala Anglia – Ungaria, scor 3-6, din 1953.