Bucharest Fringe – Maratonul Teatrului Independent (30 septembrie – 8 octombrie)

De: Cristiana Trifu / 25.09.2017, 14:45
Bucharest Fringe – Maratonul Teatrului Independent (30 septembrie – 8 octombrie)
În perioada 30 septembrie – 8 octombrie va avea loc cea de-a şaptea ediţie a ”Bucharest Fringe” – Maratonul Teatrului Independent, festival dedicat teatrului independent şi noilor generaţii de artişti.

28 de spectacole, puse în scenă de trupe independente de teatru din Bucureşti, Cluj, Iaşi şi Galaţi, vor fi jucate în cadrul celor patru secţiuni ale festivalului: Selecţia oficială a festivalului (Competiţie), One Drama, Unconventional şi Serile teatrului studenţesc.
16 spectacole, cele mai bune producţii ale stagiunii 2016 – 2017, vor fi prezentate în secţiunea Competiţie. Printre acestea se numără, ”Frig”, UNTEATRU,  ”M.I.S.A. părut”, Reactor Cluj, ”Privacy settings”, Social Act Theatre din Galaţi sau ”O intervenţie”, Teatrul Act.

Secţiunea One Drama cuprinde monodrame precum ”Fata din curcubeu”, Godot Cafe Teatru, ”Lumea dinăuntru”, UNTEATRU sau ”De ce fierbe copilul în mămăligă?”, Green Hours.
În categoria Unconventional se va juca spectacolul de teatru coregrafic ”Eine Kleine Nachtmusik” de Gigi Căciuleanu, dar şi spectacolul ”Complet Alb” (Iaşi) după ”Eseu despre orbire” de Jose Saramago, în care spectatorii sunt legaţi la ochi pe toată durata spectacolului.
În cadrul secţiunii Serile teatrului studenţesc se vor juca spectacole ale U.N.A.T.C. şi cele de teatru social-politic: ”’90”, la Macaz Teatru Coop şi ”Rovegan”, la Centrul Replika, dar şi un spectacol al Trupei Podul. Pentru elevi şi studenţi preţul biletelor la aceste spectacole va fi de 1 leu.

De asemenea, în cadrul Bucharest Fringe vor avea premiera două producţii pe texte contemporane româneşti finanţate de Festival: ”Pulverizare”, de Alexandra Badea, coproducţie Apollo 111 şi ”Avioane de hârtie”, de Elise Wilk, a trupei Ţais, la Teatrul de Artă.
Spectacolele vor fi găzduite de 15 spaţii neconvenţionale şi teatre printre care se numără: Godot Cafe Teatru, UNTEATRU, Teatrul Act, Apollo 111, Green Hours, Teatrul de Artă Bucureşti.
Biletele pot fi achiziţionate începând cu data de 18 septembrie de pe www.mystage.ro şi www.bfringe.ro, sau în ziua spectacolului de la teatrul partener.

Ediţia de anul acesta este realizată cu sprijinul financiar al A.F.C.N., ARCUB, UNITER, şi în parteneriat cu MyStage.
Proiect cultural finanţat în cadrul Programului cultural Bucureşti Oraş participativ de către Primăria  Municipiului Bucureşti prin Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti, ARCUB.

SELECŢIA OFICIALĂ A ”BUCHAREST FRINGE – MARATONUL TEATRULUI INDEPENDENT”  A SECŢIUNII ”COMPETIŢIE”, EDIŢIA A VII-A:
1. When Darkness Becomes Light – Contemporary Creative Dreamers, Bucureşti
2. Copii răi – Arte dell’Anima, Bucureşti   
3. Sunt eu, Annabel – Lightwave Theatre Company, Bucureşti 
4. Rovegan – ARENA şi Centrul de Teatru Educaţional Replika, Bucureşti
5. Sâmbătă, averse! – Asociaţia Jamais-Vu / Godot Cafe Teatru, Bucureşti
6. ’90 – MACAZ Teatru Coop, Bucureşti
7. Molly Sweeney – UNTEATRU, Bucureşti   
8. Frig – UNTEATRU, Bucureşti    
9. O intervenţie – Teatrul Act, Bucureşti
10. Homo Americanus – Teatrul LUNI, Green Hours, Bucureşti
11. Calul Alb – M.N.A.C. / Ioana Păun, Bucureşti   
12. BABEL – Linotip, Bucureşti     
13. PENA – Create. Act. Enjoy, Cluj
14. M.I.S.A.Părut – Reactor, Cluj     
15. Privacy Settings – Social Act Theatre, Galaţi
16. Complet Alb – Octavian Jighirgiu, Iaşi

Dată şi oră Loc    Titlu     Producător     Secţiune

SÂMBĂTĂ 30 SEPTEMBRIE
Ora 19.00 Teatrul APOLLO 111  PULVERIZARE   Apollo 111 & Festivalul   Premieră în Festival
Ora 21.00 UNTEATRU   PENA     Create.Act.Enjoy (CLUJ-NAPOCA)  Competiţie

DUMINICĂ 1 OCTOMBRIE
Ora 17.00 UNTEATRU   MOLLY SWEENEY   UNTEATRU     Competiţie
Ora 19.00 Godot Cafe Teatru  SÂMBĂTA: AVERSE!  Asociaţia Jamais Vu / Godot   Competiţie
Ora 21.00 Teatrul LUNI, Green Hours De ce fierbe copilul în mămăligă Edith Alibec     One Drama

LUNI 2 OCTOMBRIE
Ora 19.00 UNTEATRU   M.I.S.A.PĂRUT   Reactor (CLUJ-NAPOCA)   Competiţie
Ora 21.00 Teatrul de Artă Bucureşti PRIVACY SETTINGS  Social Art Club (GALAŢI)   Competiţie

MARŢI 3 OCTOMBRIE
Ora 19.00 U.N.A.T.C.   EI, ŞI?     U.N.A.T.C.     S.T.S.
Ora 20.00 UNTEATRU   LUMEA DINĂUNTRU  UNTEATRU     One Drama
Ora 21.00 Teatrul LUNI, Green Hours HOMO AMERICANUS  Teatrul LUNI     Competiţie

MIERCURI 4 OCTOMBRIE
Ora 15.00 – 21.30 M.N.A.C.  AGENCY OF TOUCH  Mădălina Dan     Unconventional
Ora 18.00 UNTEATRU   COMPLET ALB   Asociaţia Artes (IAŞI)   Competiţie
Ora 19.00 Teatrul de Artă Bucureşti AVIOANE DE HÂRTIE  Trupa Ţais     Premieră în Festival
Ora 20.00 Godot Cafe Teatru  O SPOVEDANIE   Godot Cafe Teatru    Spectacol Invitat
Ora 21.00 UNTEATRU   FRIG     UNTEATRU     Competiţie

JOI 5 OCTOMBRIE
Ora 15.00 – 21.30 M.N.A.C.  AGENCY OF TOUCH  Mădălina Dan     Unconventional
Ora 19.00 Linotip    BABEL    Linotip      Competiţie
Ora 20.30 Teatrul de Artă Bucureşti FLUTURII SUNT LIBERI  U.N.A.T.C.     S.T.S.
Ora 21.00 UNTEATRU   Eine Kleine Nachtmusik  UNTEATRU     Unconventional

VINERI 6 OCTOMBRIE
Ora 18.00 Arte dell’Anima  COPII RĂI    Arte dell’Anima    Competiţie
Ora 19.30 Centrul Replika  ROVEGAN     ARENA si Centrul Replika   Competiţie
Ora 21.00 C.N.D.B.   When Darkness Becomes Light  Contemporary Creative Dreamers  Competiţie

SÂMBĂTĂ 7 OCTOMBRIE
Ora 17.00 Macaz Teatru Coop  ’90     Macaz Teatru Coop    Competiţie
Ora 19.30 Teatrul Act   O INTERVENŢIE   Teatrul Act     Competiţie
Ora 21.00 Teatrul Podul   Numai minciuni false   Teatrul Podul     S.T.S.

DUMINICĂ 8 OCTOMBRIE
Ora 18.00  POINT    CALUL ALB    Ioana Păun     Competiţie
Ora 18.30 UNTEATRU   NORA     UNTEATRU     Premieră în Festival Ora 19.00 Godot Cafe Teatru  FATA DIN CURCUBEU  Godot Cafe Teatru    One Drama
Ora 19.30 C.C.U.N.B.   SUNT EU, ANNABEL  Lightwave Theatre Company    Competiţie
Ora 21.00 UNTEATRU   Festivitatea de Premiere  Festivalul     Eveniment
Ora 22.00 UNTEATRU  Concert de Închidere – Acoustic Duel: Doru Trăscău (The Mono Jacks, AB4) & Dan Byron (Byron)