Cătălina Ponor a câștigat medalia de argint la sol

Apropo.ro / 08.08.2012, 09:14
Gimnasta Cătălina Ponor a obținut nota 15.200 în finala la sol de la Londra și a câștigat medalia de argint.

Cătălina Ponor a reușit să câștige medalia de argint la sol, la Jocurile Olimpice 2012 de la Londra. Gimnasta a obținut nota 15.200 în finală, dar publicul a huiduit decizia luată de arbitrii privind notarea evoluției lui Ponor.

Arbitrii au notat dificultatea exercițiului Cătălinei doar cu 6.200, ceea ce a stârnit nemulțumirea spectatorilor.

Cătălina Ponor a intrat a patra în concurs, reușind un exercițiu foarte bun, după dezamăgirea de la bârnă, unde a pierdut bronzul după o contestație a stafului SUA.

Sandra Izbașa a închis finala, dar după o ratare chiar la sfărșitul evoluției la sol a obținut nota 13.333.

Podiumul a fost ocupat, în ordine, de Alexandra Raisman (SUA, 15.600), urmată de Cătălina Ponor (15.200) și de Alia Mustafina (Rusia, 14.900).

Citește mai multe detalii despre finala la sol de la Londra 2012, pe Mediafax.ro