CE 2009: Naționala de tineret a României a debutat cu o remiza

Apropo.ro / 02.06.2007, 13:28
Echipa naționala de tineret a României a debutat cu o remiza în preliminariile Campionatului European Under-21 din 2009, încheind la egalitate, scor 1-1, meciul disputat, vineri, în deplasare, în compania selecționatei similare a Franței, la Brest. România a deschis

România a deschis scorul în minutul 20, în urma unui autogol al lui Marange, iar Franța a restabilit egalitatea în minutul 49, prin Samassa.

Antrenorul României, Emil Sandoi, a trimis în teren urmatorii jucatori: Pantilimon – Scarlatache, Mardare, Ninu, Sepsi – Ropotan, Pacuraru (Sârghi ’65), Chiacu (V. Simion ’89), Deac (Torje ’60) – Keșeru, Cigan. Antrenor: Emil Sandoi.

Franța a evoluat în formula Lloris – Dabo, Marange, Kaboul, Digard – Gouffran (Dia ’75), Matuidi, Gourcuff, Payet (Ben Arfa ’50) – Menez, Samassa (Quercia ’86).

Urmatorul meci pe care reprezentativa României îl va disputa în perliminariile CE 2009 este programat marți, 5 iunie, când va întâlni, tot în deplasare, Malta.