Cehia a invins Elvetia, in primul meci de la EURO 2008

Apropo.ro / 07.06.2008, 21:31
Reprezentativa de fotbal a Cehiei s-a impus, cu scorul de 1-0 (0-0), in fata nationalei Elvetiei, in meciul de deschidere al CE 2008.

Reprezentativa de fotbal a Cehiei s-a impus, cu scorul de 1-0 (0-0), in fata nationalei Elvetiei, pe stadionul St. Jakob-Park din Basel, in meciul de deschidere al Campionatului European.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Sverkos, in minutul 71, dupa ce a profitat de o iesire gresita la offside a fundasilor elvetieni, a ramas singur cu portarul Benaglio si l-a invins printr-un sut la coltul lung.

Mijlocasul Elvetiei, Alexander Frei, a fost accidentat grav la genunchi in finalul primei reprize si schimbat imediat dupa pauza cu Hakan Yakin. Din primele cercetari, se pare ca acesta va rata restul partidelor pe care nationala tarii sale le va mai disputa in cadrul turneului final.

Elvetia: 1. Diego Benaglio, 3. Ludovic Magnin, 5. Stephan Lichtsteiner, 4. Philippe Senderos, 20. Patrick Muller, 16. Tranquillo Barnetta, 15. Gelson Fernandes, 8. Gokhan Inler, 19. Valon Behrami, 11. Marco Streller, 9. Alexander Frei
Rezerve: 21. Eldin Jakupovic, 17. Christoph Spycher, 13. Stéphane Grichting, 23. Philipp Degen, 10. Hakan Yakin, 14. Daniel Gygax, 7. Ricardo Cabanas, 22. Johan Vonlanthen
Antrenor: Jakob Kuhn

Cehia: 1. Petr Cech, 2. Zdenek Grygera, 21. Tomas Ujfalusi, 22. David Rozehnal, 6. Marek Jankulovsky, 14. David Jarolím, 4. Tomas Galasek, 20. Jaroslav Plasil, 3. Jan Polak, 9. Jan Koller, 7. Libor Sionko
Rezerve: 16. Jaromir Blazek, 13. Michal Kadlek, 18. Tomas Sivok, 8. Martin Fenin, 11. Stanislav Vlcek, 10. Vaclav Sverkos, 15. Milan Baros
Antrenor: Karel Bruckner