CFR Cluj a învins Universitatea Cluj

Apropo.ro / 03.12.2007, 16:18
CFR Cluj a invins, duminica, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), echipa Universitatea Cluj
Formatia CFR Cluj a invins, duminica, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), echipa Universitatea Cluj, in etapa a XVII-a a Ligii I, in primul derbi local disputat in primul esalon dupa o pauza de 31 de ani, si incheie turul campionatului fara infrangere.

Golurile au fost marcate de Fabbiani ’54 si Trica ’63.

In minutul 3, Culio a marcat pentru CFR Cluj, insa reusita sa a fost anulata pentru un fault in atac comis de Cristian Fabbiani.

Fabbiani a deschis scorul pentru gazde in minutul 54, cand a marcat cu capul, de la opt metri, in stanga portarului Moldovan, dupa o centrare de pe dreapta a lui Culio.

Eugen Trica a ridicat scorul la 2-0, in minutul 63. El a marcat din cadere, de la 6 metri, dupa ce Semedo a scapat pe dreapta, a patruns in careu si a centrat in fata portii. Jucatorii de la Universitatea au acuzat un ofsaid, iar portarul Moldovan a fost avertizat pentru proteste.

CFR Cluj: 1. Nuno Claro – 2. Tony, 20. Cadu, 27. Sousa, 4. Panin – 16. Semedo (14. Minteuan ’75), 6. G. Muresan, 19. Culio (5. Manuel Jose ’89), 10. Trica (17. Deac ’83) – 29. Didi, 23. Fabbiani. Antrenor: Ioan Andone.

Universitatea Cluj: 1. Moldovan – 25. Olah, 4. Astorga, 27. Bilica, 30. Park (78. Ghindaru ’64) – 21. Bolohan (17. Suller ’46), 22. Haciatrian, 19. G. Coman – 10. Goga, 9. N. Jovanovici, 20. A. Savu (7. Bus ’85). Antrenor: Gigi Multescu.

Cartonas galben: Moldovan ’64.

Meciul a fost arbitrat de o brigada condusa la centru de Teodor Craciunescu, ajutat de asistentii Zoltan Szekely si Mihai Iliescu si de rezerva Adrian Comanescu. Observatorii intalnirii au fost Octavian Goga si Mircea Nesu.

La meci au asistat 11.000 spectatori, intre care peste 2.000 de suporteri ai Univeristatii Cluj. Acestia din urma au aruncat in teren in cateva randuri cu bete de steag si bulgari de zapada.

Suporterii de la CFR Cluj au afisat un banner prin care au ironizat conditiile de pregatire si joc de pe stadionul rivalilor, "Ion Moina", care nu beneficiaza de instalatie de nocturna. "Nu e soare, nu e luna / Nu-i solar, este nocturna", a fost mesajul galeriei de la CFR. In replica, fanii de la Universitatea Cluj au afisat banner-ul: "1907 – Edison inventeaza becul / 2007 – numai prostii se mai lauda".

Un alt banner afisat de galeria de la CFR a fost "Scapati de retrogradare, cand Elodia apare".

Meciul dintre CFR si Universitatea Cluj a fost primul pe care cele doua formatii l-au disputat in primul esalon dupa o pauza de 31 de ani, ultima intalnire la acest nivel avand loc in aprilie 1976.