CFR Cluj „in carti” pentru realizarea eventului

Apropo.ro / 17.04.2008, 09:56
CFR Cluj
Echipa din Gruia s-a calificat in finala Cupei Romaniei dupa ce a invins, aseara, cu scorul de 3-0 (1-0), echipa Dacia Mioveni.

Echipa din Gruia s-a calificat in finala Cupei Romaniei dupa ce a invins, aseara, cu scorul de 3-0 (1-0), echipa Dacia Mioveni, intr-un meci din semifinalele competitiei, disputat la Bucuresti, pe stadionul Giulesti.

Dupa numai 25 de secunde, Diego Ruiz reuseste sa deschida scorul dupa o pasa perfecta a lui Trica, care l-a lasat singur cu Stanca pe argentinian, acesta inscriind pe sub portarul Mioveniului.

In minutul 78, Dani patrunde spre interior si il invinge pe Stanca cu un sut din marginea careului.

Diego Ruiz a reusit dubla in minutul 80, cand a stabilit scorul final al partidei, 3-0, printr-un sut la coltul lung, dupa o pasa de pe stanga a lui Dubarbier.

CFR Cluj se afla la prima calificare din istoria clubului in ultimul act al Cupei Romaniei.

"Jucatorii sunt «niste rasi»! N-au ce cauta in Liga I. Este o rusine cum au evoluat. Unii dintre ei se vaita ca nu joaca, iar cand o fac, nu arata nimic”, a spus Gigi Netoiu, unul dintre finantatorii Daciei Mioveni.

Andone este fericit dupa calificarea in finala Cupei Romaniei"Sunt mandru de jocul echipei din repriza a doua, am combinat mai mult, ne-am creat ocazii mult mai multe si asa cum era normal am marcat. Ma bucur ca am ajuns in finala. E pentru prima data din istoria clubului si sper sa putem sa ducem trofeul la Cluj” a declarat Ioan Andone la finalul partidei..

Dacia Mioveni: 12. Stanca – 5. Ghindeanu, 6. Daouda, 14. Ir Voicu, 10. Vladu – 19. Chiacu, 8. Trofin, 23. Balauru (20. A. Neagoe ’69), 18. R. Neagoe – 21. Frasineanu (3. I. Baicu ’46), 17. Pol (11. Savu ’60).
Antrenor: Sorin Cartu.

CFR Cluj: 1. Nuno Claro – 2. Tony, 20. Cadu, 27. Sousa, 4. Panin – 5. M. Jose (19. Culio ’64), 6. G. Muresan, 25. A. Leao (31. Dani ’69), 10. Trica – 99. Ruiz (23. Fabbiani ’82), 7. Dubarbier.
Antrenor: Ioan Andone.