Corina Căprioriu, argint la judo 57 kg, la Jocurile Olimpice 2012

Apropo.ro / 31.07.2012, 09:00
Sportiva Corina Căprioriu a câștigat medalia de argint la judo categoria 57 de kilograme, aceasta fiind a treia medalie obținută de România la Jocurile Olimpice 2012 de la Londra.

Sportiva Corina Căprioriu a câștigat medalia de argint la judo categoria 57 de kilograme, după ce a fost învinsă, luni, de campioana mondială din 2010, Kaori Matsumoto (Japonia).

Kaori Matsumoto (Japonia) a fost o adversară șireată și agresivă, încă din primele secunde. După 3 minute, niciuna dintre sportive nu punctase, iar tensiunea creștea treptat. Inițiativa i-a aparținut niponei mai de fiecare dată, dar Corina a știut să stopeze.

Matsumoto a fost la un pas de un yuko, neacordat, timpul s-a scurs, 25 secunde, 10 și final, urmând Golden Score. Japoneza a continuat cu lupta dură, dar după 17 secunde din prelungiri, Corina a fost penalizată decisiv, fiind acuzată că a călcat în afara covorului, astfel că finala a fost tranșată neașteptat de arbitri. Matsumoto-aur olimpic, Corina Căprioriu-argint.

Citește mai multe detalii despre Corina Căprioriu a luat medalia de argint la judo 57 de kilograme, pe Mediafax.ro