Croatii au daramat mitul german

Apropo.ro / 13.06.2008, 09:40
Selectionata Croatiei a invins, cu scorul de 2-1 (1-0), selectionata Germaniei, intr-un meci disputat la Klagenfurt.

Selectionata Croatiei a invins, cu scorul de 2-1 (1-0), selectionata Germaniei, intr-un meci disputat la Klagenfurt, care a contat pentru etapa a doua a grupei B la Euro 2008.

Croatii au deschis scorul in minutul 24, prin Darijo Srna, care a marcat pe langa Jansen, dupa o pasa de la Prajnici.

Reprezentativa Croatiei si-a marit avantajul in minutul 62, cand Rakitici a sutat, Lehmann a respins in bara, mingea a ajuns la Olici, care a trimis-o in poarta.

Nemtii au reusit sa reduca din diferenta in minutul 79, prin Lukas Podolski, iar pana la final nu s-a mai intamplat nimic notabil pe tabele de marcaj, doar eliminarea lui Bastian Schweinsteiger a mai incins un pic spiritele pe teren.

In urma acestei victorii, Croatia si-a asigurat un loc in sferturile de finala ale competitiei, deoarece in celalalt meci al grupei, selectionatele Austriei si Poloniei au terminat la egalitate, scor 1-1.

Imagine: Mediafax Foto