EURO 2012: Anglia-Ucraina 1-0 și Franța-Suedia 0-2

De: Marian Andrei / 20.06.2012, 09:49
Deși a fost invinsă de Suedia cu 2-0, echipa Franței s-a calificat în sferturile de finală, alături de echipa Angliei, care a dispus de Ucraina cu 1-0.

Echipa națională a Franței s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European din Ucraina și Polonia, deși a fost învinsă ieri, la Kiev, cu scorul de 2-0, de reprezentativa Suediei, în ultima etapă a grupei D a competiției.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Ibrahimovici în minutul 54 și Larsson, în minutul 90+1.

Și echipa Angliei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European, după victoria cu scorul de 1-0 asupra selecționatei Ucrainei.

Unicul gol al meciului a fost marcat, în minutul 48, de Wayne Rooney, aflat la primul meci la acest CE, el ispășind trei etape de suspendare după o eliminare în preliminarii.

În minutul 62, ucraineanul Marko Devici a șutat la poartă, iar John Terry a scos balonul de după linia porții. Arbitrul ungur Viktor Kassai a lăsat jocul să continue, după ce asistenul suplimentar Istvan Vad nu i-a semnalizat că mingea a depășit linia porții cu întreaga circumferință.