EURO 2012: Italia-Croația 1-1 și Spania-Irlanda 4-0

De: Marian Andrei / 15.06.2012, 09:42
S-a aflat și prima echipă care nu mai are șanse de accedere în turul următor. Aceasta este Irlanda, care a fost înfrântă de Spania cu 4-0. In celălalt meci al grupei, Italia a remizat cu Croația, scor 1-1.

Reprezentativa Italiei a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), partida disputată joi, la Poznan, cu naționala Croației, în grupa C de la Campionatul European din Polonia și Ucraina.

Golurile au fost marcate de Pirlo în minutul 39 pentru Italia, respectiv Mandzukici în minutul 72 pentru Croația.

În minutul 55, două fumigene au fost aruncate pe teren, jucătorii croați cerându-le fanilor să înceteze. Crainicul stadionului din Poznan a amintit că materialele pirotehnice sunt interzise și periculoase atât pentru public cât și pentru jucători, menționând că folosirea acestora poate avea urmări penale.

Reprezentativa Spaniei a învins, joi, cu scorul de 4-0 (1-0), naționala Irlandei, la Gdansk, irlandezii nemaiavând astfel șanse să acceadă în faza următoare a turneului.

Golurile au fost marcate de Torres în minutele 4 și 70, Silva în minutul 49 și Fabregas în minutul 83.