EURO 2012. Polonia-Grecia 1-1 și Rusia-Cehia 4-1

De: Marian Andrei / 09.06.2012, 12:58
În prima zi a Campionatului European de Fotbal s-au disputat două partide: Polonia-Grecia și Rusia-Cehia.

Partida dintre Polonia și Grecia s-a disputat pe Stadionul Național din Varșovia și s-a încheiat nedecis, 1-1. Robert Lewandowski a deschis scorul în minutul 17 după o centrare a lui Polanski. Grecia a rămas în 10 oameni după eliminarea lui Papastathopoulos din minutul 44, dar a reușit egalarea prin Salpingidis în minutul 51. Elenii puteau trece în avantaj în minutul 68, când marcatorul golului egalizator a obținut un penalty după ce a fost faultat în careu de Szczesny. Polonezul a fost eliminat, dar rezerva sa, Tyton, a reușit să apere lovitura de pedeapsă executată de Karagounis.

În al doilea meci al zilei, Rusia a umilit Cehia, scor 4-1. Jucătorul lui TSKA Moscova, Alan Dzagoev, a deschis scorul în minutul 15 după o fază în care rușii au trimis inițial mingea în bară. Nouă minute mai târziu Shirocov a majorat diferența după o pasă a lui Arshavin. Cehii au redus din diferență prin Pilar, care a marcat în minutul 52, după o pasă în adâncime a lui Plasil. Rușii au continuat să atace și au înscris prin Dzagoev, care a realizat „dubla” în minutul 79. Ultimul gol al serii a fost reușit de Pavlyuchenko în minutul 82.