EURO 2012: Spania – Italia, 1-1; Irlanda – Croatia, 1-3

De: Marian Andrei / 11.06.2012, 10:30
EURO 2012: Spania - Italia, 1-1; Irlanda - Croatia, 1-3
Spania și Italia au debutat la Euro 2012 cu o remiză, iar Croația a învins Irlanda cu scorul de 3-1.

Reprezentativa Spaniei, campioana europeană en-titre, a debutat cu o remiză la Campionatul European de fotbal din Ucraina și Polonia, scor 1-1 (0-0), cu selecționata Italiei, într-un meci disputat la Gdansk, în grupa C a competiției.

Pentru Spania a marcat Cesc Fabregas, în minutul 64, iar pentru Italia a înscris Antonio Di Natale, în minutul 61.

Reprezentativa Croației a învins, duminică, la Poznan, cu scorul de 3-1 (2-1), naționala Irlandei. Golurile învingătorilor au fost marcate de Mandzukici ‘3, ’48 și Jelavici ’43. Pentru Irlanda a înscris St Ledger, în minutul 19.

La golul al treilea al Croației, Mandzukici a lovit mingea cu capul, aceasta a nimerit bara și după ce s-a lovit de capul irlandezului Shay Given a intrat în plasă.