Farul Constanța – CFR Cluj, scor 1-2

Apropo.ro / 04.12.2005, 13:38
Farul Constanța - CFR Cluj, scor 1-2
Formația Farul Constanța a fost învinsa, sâmbata, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-1), de echipa CFR Cluj, într-un meci din etapa a XV-a a Diviziei A, transmite corespondentul MEDIAFAX. Farul a deschis scorul în minutul 12, când Claudiu Voiculeț a trimis mingea în

Farul a deschis scorul în minutul 12, când Claudiu Voiculeț a trimis mingea în poarta aparata de Martin Tudor cu un șut de la 25 de metri. CFR Cluj a egalat în minutul 45+1, prin Alin Minteuan, care a reluat cu capul de la 6-7 metri o centrare de pe partea dreapta a lui Cristian Panin.

CFR Cluj a ramas în zece jucatori în minutul 52, când Laszlo Balint a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

În minutul 86, centralul Alexandru Tudor a acordat penalti pentru CFR Cluj, dupa ce Cristian Turcu a scapat spre poarta constanțenilor și a fost agațat în careu de George Curca.

Penaltiul a fost executat de Vasile Jula, care a înscris. Farul a ramas, de asemenea, cu un jucator mai puțin în minutul 90+1, când Laurențiu Florea a fost eliminat dupa primirea celui de-al doilea cartonaș galben.

Farul: 1. G. Curca – 2. Farmache, 4. Pașcovici, 5. Șchiopu (25.Apostol ’46), 20. Florea – 27. Senin , 8. Lungu, 14. Voiculeț (15.Apostu ’78) – 7. L. Mihai (19. V.Gheorghe ’68), 23. T. Moldovan, 11. Gurița. Antrenor: Lucian Marinof.

CFR Cluj: 12. Martin Tudor – 4. Panin, 2. Balint, 30. Jula, 6. Miclauș – 10 Fl. Dan (26. Turcu ’74), 8. D. Munteanu, 14. Minteuan – 21. Coroian (25.Toma ’78), 9. Anca, 19. Tilinca (28. Miloșevici ’53). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Cartonașe galbene: Florea ’39, ’90+1, L.Mihai ’58, Pașcovici ’86, Curca ’88, Senin ’88 / Balint ‘3, ’52, Jula ’38, Fl. Dan ’53, Anca ’87.

Cartonașe roșii: Florea ’90+1 / Balint ’52.

Meciul, la care au asistat 1.500 spectatori, a fost arbitrat de o brigada formata din Alexandru Tudor (central), Irina Mârț, Vasile Marinescu (asistenți) și Sorin Burloiu (rezerva). Observatori au fost Adrian Ionescu și Dan Lazarescu.

În urma acestui rezultat, clasamentul Diviziei A este urmatorul:
1. Steaua București 14 9 3 2 25-8 30 (+12)
2. Dinamo București 14 9 2 3 35-13 29 (+8)
3. Poli Timișoara 14 7 5 2 19-8 26 (+2)
4. CFR Cluj 15 7 5 3 19-12 26 (+5)
5. FC Argeș 15 7 4 4 19-14 25 (+4)
6. FC Național 14 7 3 4 14-15 24 (0)
7 Farul Constanța 15 7 2 6 21-20 23 (-1)
8. Sportul Studențesc 14 6 4 4 20-15 22 (+1)
9. Rapid București 14 6 4 4 16-14 22 (+4)
10. Poli Iași 14 6 2 6 10 13-20 (-1)
11. Gloria Bistrița 14 4 4 6 11-19 16 (-2)
12. Pandurii Târgu Jiu 15 3 4 8 11-20 13 (-11)
13. Jiul Petroșani 14 2 6 6 10-17 12 (-9)
14. FCM Bacau 15 3 3 9 10-22 12 (-12)
15. Oțelul Galați 15 1 6 8 9-25 9 (-15)
16. FC Vaslui 14 0 5 9 5-19 5 (-16).

Munteanu: „Am obținut astazi un succes foarte mare”

Antrenorul-jucator Dorinel Munteanu a declarat, sâmbata, ca CFR Cluj a obținut un succes foarte mare învingând, cu scorul de 2-1, echipa Farul Constanța, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„Sunt foarte mulțumit de rezultat, de caracterul echipei. Am avut în fața o echipa buna, cu gabarit, care se descurca pe astfel de terenuri, dar eu zic ca printr-un joc elaborat am obținut o victorie meritata în aceasta seara. A fost un sezon greu, dar foarte bun. Am în echipa caractere puternice, iar noi am obținut astazi un succes foarte mare”, a spus Munteanu.

Dorinel Munteanu și-a exprimat speranța ca CFR Cluj sa aiba evoluții la fel de bune și în retur și s-a declarat surprins de arbitrajul de la partida de sâmbata. „Astazi am avut cinci ocazii clare de a marca. Încercam sa ne batem pentru podium”, a adaugat Munteanu.

Președintele CFR Cluj, Iuliu Mureșan, s-a declarat bucuros pentru victoria obținuta. Eu zic ca CFR a meritat sa câștige la Constanța. Daca suntem realiști, în prima repriza am avut mai multe ocazii. Eliminarea lui Balint a fost incorecta. Au fost greșeli de arbitraj de ambele parți și într-adevar s-au aratat foarte multe cartonașe galbene”, a spus Mureșan.

La finalul partidei Farul – CFR Cluj, un grup de 30-40 de suporteri ai echipei gazda a scandat trivialitați la adresa centralului Alexandru Tudor la tribuna oficiala a stadionului din Constanța.