Farul – Dinamo, scor 0-1

Apropo.ro / 24.03.2006, 09:32
Farul - Dinamo, scor 0-1
Echipa Farul Constanța a fost învinsa, sâmbata, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), de formația Dinamo București, într-un meci din cadrul etapei a XVIII-a a Diviziei A, transmite corespondentul MEDIAFAX. Dinamo a deschis scorul în minutul 90+2, prin Ianis

Dinamo a deschis scorul în minutul 90+2, prin Ianis Zicu, care a trimis mingea în poarta aparata de Curca dintr-o centrare venita de pe partea stânga de la Vlad Munteanu.

Imediat dupa înscrierea golului, Zicu a primit un cartonaș galben pentru ca și-a ridicat tricoul pentru a-și sarbatori reușita.

La numai câteva minute dupa marcarea primului gol, jucatorii celor doua formații s-au îmbrâncit, dupa ce Claudiu Niculescu a fost faultat de Florin Lungu (Farul), care a primit imediat un cartonaș galben. Ianis Zicu, care a sarit în apararea coechipierului sau și l-a împins pe Lungu, a primit al doilea cartonaș galben, la fel ca și Lungu, pentru ca a ripostat. Cei doi jucatori au fost eliminați de pe teren în minutul 90+5.

În minutul 90+7, un gol marcat de Gurița (Farul) a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Farul: 1. Curca – 2. Farmache, 6. Gheara, 5. Șchiopu, 4. Pașcovici – 8. Lungu, 16. Pacuraru (14.Voiculeț ’85), 20. L.Florea – 11. Gurița, 17. Todoran (10. Senin ’61) – 7. L.Mihai (23. T. Moldovan ’73). Antrenor: Momcilo Vukotici.

Dinamo: 23. Munteanu – 24. Barcauan, 15. Galamaz, 4. Moți – 8. Fl. Petre (18.Mihuț ’90+1), 5. Alexa, 16. C. Munteanu (22. V.Munteanu ’80), 14. D. Florea – 10. Danciulescu, 9. Cl.Niculescu, 21. Fl.Bratu (7. Zicu ’68). Antrenor: Ion Marin.

Cartonașe galbene: Gheara ’40, Todoran ’43, Gurița ’90+2 / Alexa ’22, Florea ’18, Moți ’47, Barcauan ’50, Danciulescu ’60, Zicu ’90+3, ’90+5, Niculescu ’90+6

Cartonașe roșii: Lungu ’90+5 / Zicu ’90+5

Meciul a fost arbitrat de o brigada condusa la centru de Marian Salomir, ajutat de asistenții Ionel Popa și Marcel Savaniu. Arbitru de rezerva a fost Marius Bocaneala. Observatori au fost Daniel Prodan și Ioan Mureșan.

La meci disputata pe stadionul „Farul” au asistat aproximativ 9.000 de spectatori.

Incidente violente la meciul Farul – Dinamo

O serie de incidente violente au izbucnit, sâmbata, între galeria formației Dinamo București și forțele de ordine prezente la meciul Farul Constanța – Dinamo, din cadrul etapei a XVIII-a a Diviziei A, transmite corespondentul MEDIAFAX.

În minutul 7 al partidei, fanii dinamoviști au început sa arunce cu scaune, fumigene, petarde, aproximativ 50 de jandarmi intervenind pentru a calma spiritele. Incidentele au durat circa 12 minute, în final cei 300 de suporteri ai echipei bucureștene fiind evacuați de la peluza a doua.

La peluza a doua a stadionului „Farul” au mai ramas aproximativ 50 de suporteri dinamoviști.

Tot în prima repriza a meciului, o susținatoare a echipei Dinamo, care a leșinat, a fost transportata cu o ambulanța la spital.

La meciul dintre cele doua formații sunt prezenți aproximativ 9.000 de spectatori.

Ion Marin: Am infirmat zvonurile privind un eventual blat

Antrenorul echipei Dinamo, Ion Marin, a declarat, sâmbata, dupa meciul cu Farul Constanța, scor 1-0, din etapa a XVIII-a a Diviziei A, ca, prin evoluția lor, cele doua formații au infirmat speculațiile privind un eventual aranjament, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„Eu zic ca am reușit sa câștigam meritat, printr-o execuție de excepție a lui Zicu. Îmi felicit echipa și eu zic ca am facut un joc mai bun decât adversarul. A fost un joc aprig, între doua formații care prin evoluția lor au infirmat zvonurile ca ar fi vorba despre un eventual blat”, a spus Ion Marin.

La rândul sau, antrenorul formației Farul, Momcilo Vukotici, a afirmat ca un rezultat de egalitate ar fi fost mai echitabil. „Îmi felicit jucatorii pentru modul în care au luptat pe teren”, a spus tehnicianul formației constanțene.

Și jucatorul Tibor Moldovan crede ca un rezultat de egalitate ar fi fost mai echitabil, spunând chiar ca Farul ar fi putut câștiga. „Eu personal am vazut henț la golul lui Zicu. Din punctul meu de vedere un rezultat de egalitate ar fi fost mai corect. Nu vreau sa comentez prestația arbitrilor. Farul putea sa câștige, a avut o serie de ocazii”, a spus Moldovan.

Echipa Farul a fost învinsa, sâmbata, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), de formația Dinamo, într-un meci din cadrul etapei a XVIII-a a Diviziei A.

În urma rezultatelor înregistrate vineri și sâmbata, clasamentul Diviziei A este urmatorul:

1. Dinamo București 18  12  2  4  39-16  38  (+11)
2. Steaua București 17   9  6  2  27-10  33 (+9)
3. Poli Timișoara 17  9  5  3  22-9  32 (+5)
4. CFR Cluj 18  8  6  4  21-17  30  (+3)
5. FC Național 17  8  5  4  19-19  29  (+2)
6. Rapid București 17  7  6  4  21-16  27  (+3)
7. FC Argeș 18  7  6  5  20-16  27  (+3)
8. Sportul Studențesc 17  7  5  5  23-18  26  (+2)
9. Farul Constanța 18  8  2  8  23-24 26 (-4)
10. Poli Iași 18  7  3  8   13-17  24 (-6)