FC Argeș – CFR Cluj, scor 2-0

Apropo.ro / 28.04.2005, 10:28
FC Argeș - CFR Cluj, scor 2-0
Echipa FC Argeș a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (2-0), formația CFR Cluj, într-un meci din cadrul etapei a XXII-a a Diviziei A. FC Argeș a deschis scorul în minutul 30, prin Emil Dica, jucatorul piteștean învingîndu-l pe Ștef cu un șut din

Echipa FC Argeș a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (2-0), formația CFR Cluj, într-un meci din cadrul etapei a XXII-a a Diviziei A.

FC Argeș a deschis scorul în minutul 30, prin Emil Dica, jucatorul piteștean învingîndu-l pe Ștef cu un șut din alergare, de la aproximativ 28 de metri.

În minutul 32, atacantul Bogdan Vrajitoarea l-a driblat pe Jula și a înscris pentru 2-0, cu un șut de la 14 metri, lateral stînga, balonul trecînd printre doi fundași clujeni și lovind bara laterala înainte de a intra în poarta, la colțul lung.

Au evoluat urmatoarele echipe:

FC Argeș: 72. Vintila – 21. Marincau, 25. M. Radu, 5. Chița  – 3. I. Baicu, 8. Danciu, 18. M. Sava (14. Costescu ’78), 10. Prepelița (26. Neagoe ’67), 13. E. Dica (19. Dobre ’60) – 9. C. Tanasa, 24. Vrajitoarea. Antrenor: Sorin Cîrțu.

CFR Cluj: 1. Ștef – 5. Alickovici, 30. Jula, 3. Kis, 28. Miloșevici, 25. D. Toma – 7. Oncica (11. Vasîie ’50), 24. Bolitcki, 29. Vlajici - 18. Bruncevici (32. Cr. Turcu ’66), 9. Anca (19. Tilinca ’53). Antrenor: Aurel Șunda.

Cartonașe galbene: Danciu ’17, Costescu ’82 / Alickovici ‘9, Vlajici ’45.

La meciul disputat pe stadionul „Nicolae Dobrin” au asistat aproximativ 2.500 de spectatori.

Partida a fost arbitrata de Alexandru Tudor, ajutat de asistenții Nicolae Marodin și Eduard Ungureanu. Arbitru de rezerva a fost Adrian Stanescu. Observatorii meciului au fost Florin Gîtejan și Dan Petrescu.

Jucatorii Emil Dica și Bogdan Vrajitoarea au înscris, miercuri, primele lor goluri pentru FC Argeș, într-un meci oficial.

În timpul reprizei a doua, un spectator aflat în spatele bancii de rezerve a echipei FC Argeș i-a cerut cu insistența tehnicianului Sorin Cîrțu sa-l introduca pe teren pe jucatorul Daniel Costescu, fostul atacant al divizionarei B Petrolul Ploiești, legitimat în urma cu cîteva zile de gruparea piteșteana. La un moment dat, Cîrțu s-a întors, nervos, catre tribuna și l-a înjurat pe spectator, dupa care i-a spus: „Nu înțelegi ca nu pot sa fac schimbare? Îl bag cînd vreau eu”. Costescu a fost introdus pe teren în minutul 78.

Jucatorul piteștean Raul Marincau a împlinit, miercuri, 24 de ani, galeria echipei FC Argeș cîntîndu-i, înainte de meci, „La mulți ani!”

Cîrțu nemulțumit de evoluția echipei sale din repriza a doua

Antrenorul Sorin Cîrțu s-a declarat mulțumit de faptul ca FC Argeș a obținut victoria în meciul cu CFR Cluj, scor 2-0, însa și-a cerut scuze pentru jocul prestat de elevii sai în repriza secunda.

„M-au interesat punctele puse în joc și sînt mulțumit ca le-am obținut pe toate. În prima repriza am jucat excelent. În partea a doua am evoluat mai slab. Îmi cer scuze pentru cei care au urmarit meciul din tribune sau de la televizor, pentru ca în partea secunda am închis jocul și în contextul în care atacanții n-au evoluat cum mi-am dorit”, a spus Cîrțu.

Tehnicianul formației piteștene și-a cerut scuze și fața de suporterul pe care l-a apostrofat în timpul reprizei secunde. „Îi cer scuze și spectatorului fața de care am avut acea rabufnire. La acel moment nu puteam sa-l bag pe Costescu, pentru ca Prepelița a cerut schimbare, iar Dica s-a accidentat. Una peste alta sînt trei puncte mari obținute de noi”, a spus Cîrțu.