FC Național – Oțelul Galați, scor 1-3

Apropo.ro / 24.08.2006, 20:05
FC Național - Oțelul Galați, scor 1-3
Echipa Oțelul Galați a câștigat, duminica, în deplasare, cu scorul 3-1 (2-1), meciul susținut în compania formației FC Național, în etapa a V-a a Ligii I. Pentru FC Național a marcat Claudiu Dragan în minutul 16, în timp ce golurile

Echipa Oțelul Galați a câștigat, duminica, în deplasare, cu scorul 3-1 (2-1), meciul susținut în compania formației FC Național, în etapa a V-a a Ligii I.

Pentru FC Național a marcat Claudiu Dragan în minutul 16, în timp ce golurile formației Oțelul au fost înscrise de Gabriel Paraschiv ‘3, ’33 și ’70.

Oțelul Galați a deschis scorul în minutul 3, atunci când Gabriel Paraschiv a scapat singur cu Eugen Nae și a reluat de la 14 metri pe lânga portarul bancar.

FC Național a egalat în minutul 16. Claudiu Dragan i-a pasat lui Roberto Iancu în careu, acesta a ramas singur pe partea stânga, a centrat la colțul scurt, iar fostul atacant dinamovist a reluat cu capul în poarta.

Oțelul a revenit în avantaj în minutul 33, atunci când Gabriel Paraschiv a marcat din alunecare, din șase metri, dupa o centrare a lui Daniel Stan.

Gabriel Paraschiv a realizat hatt-trick-ul în minutul 70, când a profitat de o greșeala a lui Ninu, trimițând mingea în poarta de la 13 metri, peste Nae.

FC Național: 13. E. Nae – 17. Marcu, 27. Burca, 2. Ninu, 8. Mozacu – 20. Fl. Dumitru (21. M. Ivan ’46), 28. Bundea, 16. Herea, 24. R. Iancu (29. R. Costin ’75) – 11. Cursaru, 19. Cl. Dragan (7. D. Marin ’59). Antrenor: Marin Duna.

Oțelul Galați: 82. Vâtca – 20. Brujan, 3. Nogo, 5. M.Baciu, 25. Semeghin – 11. Gado (10. Arhire ’64), 6. Marginean, 18. Sg. Costin, 14. V. Tanase (15. Badescu ’73) – 24. G. Paraschiv, 19. D. Stan (27. Jula II ’77). Antrenor: Petre Grigoraș.

Cartonașe: M. Ivan ’90+3 / Gado ’30, Marginean ’32, Semeghin ’86.

Meciul a fost arbitrat de Marian Salomir, ajutat la cele doua linii de Florin Buzarnescu și Bela Szoke. Rezerva a fost Sorin Uțica. Observatorii partidei au fost Florin Gâtejan și Vasile Avram.

La partida au asistat aproximativ o mie de spectatori, dintre care o suta de suporteri de la Galați.

(Andrei Mazurchievici; [email protected])