FCM Bacau – Jiul Petroșani, scor 1-2

Apropo.ro / 20.11.2005, 15:31
FCM Bacau - Jiul Petroșani, scor 1-2
Echipa FCM Bacau a pierdut, sâmbata, cu scorul de 1-2 (0-1), meciul susținut, pe teren propriu, în compania formației Jiul Petroșani, în etapa a XIII-a a Diviziei A, transmite corespondentul MEDIAFAX. Jiul a deschis scorul în minutul 22, prin Adrian Drida, care a transformat

Jiul a deschis scorul în minutul 22, prin Adrian Drida, care a transformat un penalti dictat de arbitrul Sorin Corpodean în urma unui fault în careu comis de Gabriel Doltea asupra lui Ciprian Petre.

FCM Bacau a restabilit egalitatea în minutul 54, când Marius Doboș a înscris cu un șut la vinclu, de la aproximativ 35 metri, în dreapta portarului Dumitru Hotoboc.

Oaspeții au trecut din nou în avantaj în minutul 67, când Claudiu Dragan, aflat la șapte metri, între doi fundași bacauani, David și Bojescu, a reluat cu capul în plasa, în stânga portarului Ciprian Manea, un balon centrat de pe partea stânga de Ciprian Petre.

FCM Bacau: 21. C. Manea – 2. Codreanu, 16. David, 3. Bojescu, 22. Fl. Ganea – 17. Spiridon (15. I. Matei ’76). 10. M. Croitoru (7. Fl. Petcu ’76), 19. Doboș, 18. Gheorghiu – 8. Doltea (9. R. Neagu ’36), 14. M. Tanasa. Antrenor: Cristi Popovici.

Jiul: 1. Hotoboc – 2. Badoiu, 21. Mihart, 3. C. Dinu, 14. Perenyi – 16. M. Gheorghe, 5. Pâcleșan, 4. Draghici, 25. C. Petre (17. Marinica ’79) – 19. Drida (27. Istinie ’52), 7. Cl. Dragan (22. Kalai ’74). Antrenor: Ionuț Chirila.

Cartonașe galbene: M. Croitoru ‘3, David ’19, Draghici ’25 / Drida ’37, Hotoboc ’82.

Meciul a fost arbitrat de o brigada formata din Sorin Corpodean (central), Ionel Popa, Cornel Fecioru (asistenți) și Victor Stanișteanu (rezerva). Observatori au fost Alexandru Popescu și George Ionescu.

În repriza a doua, fotbaliștii de la Jiul au evoluat în echipamente în culorile galben și negru, dupa ce în prima parte au jucat în culorile tradiționale, alb-negru.

(Serviciul Foto al agenției MEDIAFAX va pune la dispoziție imagini)