Finala Cupei Confederațiilor: Brazilia – Spania, 3-0

De: Marian Andrei / 01.07.2013, 10:10
Finala Cupei Confederațiilor: Brazilia - Spania, 3-0
Reprezentativa Braziliei a câștigat Cupa Confederațiilor pentru a treia oară consecutiv, după ce a învins, duminică, la Rio de Janeiro, cu scorul de 3-0, selecționata Spaniei, campioana mondială en-titre, în finala competiției.

Brazilia a deschis scorul rapid, în minutul 2, prin Fred, care a amai marcat și în debutul reprizei secunde, în minutul 47. Cel de-al treilea gol al brazilienilor a fost înscris de Neymar, în minutul 44.

Din minutul 68, Spania a evoluat cu un jucător mai puțin, Pique fiind eliminat.

Caseta tehnică:

Brazilia: Julio Cesar – Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo – Paulinho (Hernanes 88), Luiz Gustavo – Hulk (Jadson 73) Oscar, Neymar – Fred (Jô 78). Selecționer: Luiz Felipe Scolari

Spania: Casillas – Arbeloa (Azpilicueta 46), Piqué, Sergio Ramos, Jordi Alba – Xavi, Busquets, Iniesta – Mata (Navas 52) – Pedro, Torres (Villa 59). Selecționer: Vicente Del Bosque

La meci, disputat pe stadionul Maracana, au asistat 73.531 de spectatori.

Locul trei la Cupa Confederațiilor a revenit Italiei, care a trecut de Uruguay, la loviturile de departajare.

Cel mai bun jucător al competiției și finalei a fost desemnat Neymar, iar golgheterul competiției a fost Fernando Torres, cu cinci reușite. Julio Cesar a fost desemnat cel mai bun portar, iar premiul pentru fair-play a revenit Spaniei.