Finala Ligii Campionilor 2012: Chelsea Londra – Bayern Munchen

De: Dragos Tanase / 26.04.2012, 09:56
Finala Ligii Campionilor 2012: Chelsea Londra - Bayern Munchen
Formația Bayern Munchen s-a calificat în finala Ligii Campionilor, în urma victoriei, scor 4-3, după executarea loviturilor de departajare, din meciul cu Real Madrid, de pe Santiago Bernabeu, din manșa secundă a semifinalelor competiției.

La finalul celor 90 de minute de joc, scorul a fost de 2-1 pentru Real, după ce în tur Bayern câștigase tot cu 2-1, astfel că partida a ajuns în prelungiri. Golurile au fost marcat de Cristiano Ronaldo ‘6 (penalti) și ’14 pentru Real Madrid, în timp ce pentru Bayern a înscris prin Robben ’27 (penalti).

La loviturile de departajare, pentru Reala marcat Xabi Alonso, iar Cristiano Ronaldo, Kaka și Sergio Ramos au ratat.

Pentru Bayern au marcat Alaba, Gomez și Schweinsteiger, iar Kroos și Lahm au ratat.

Real Madrid: Casillas – Arbeloa, Pepe, Ramos, Marcelo – Xabi Alonso, Khedira – Di Maria (Kaka ’75), Özil (Granero ‘111), Ronaldo – Benzema (Higuain’106). Antrenor: Jose Mourinho

Bayern Munchen: Neuer – Lahm, J. Boateng, Badstuber, Alaba – Schweinsteiger, Luiz Gustavo – Robben, Kroos, Ribéry (Muller ’95) – Gomez. Antrenor: Jupp Heynckes.

Cu o seară înainte, Chelsea a reușit imposibilul: calificarea în finala Ligii Campionilor, în dauna Barcelonei!

DEZBATERE: Va câștiga Bayern Munchen Liga Campionilor?