Germania a rupt prietenia cu Austria

Apropo.ro / 17.06.2008, 09:30
Reprezentativa Germaniei a invins, cu scorul de 1-0, selectionata Austriei, intr-o partida disputata la Viena.

Reprezentativa Germaniei s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului European de fotbal, dupa ce a invins, cu scorul de 1-0, in meciul disputat la Viena, selectionata Austriei, tara co-organizatoare a turneului alaturi de Elvetia.

Golul nemtilor a fost marcat de Michael Ballack in minutul 49, dupa ce a transformat o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri.

In celalalt meci al grupei, Croatia s-a impus in fata Poloniei tot cu 1-0, intr-un meci disputat la Klagenfurt.

In urma acestor rezultate, Germania a acumulat 6 puncte si incheie grupa B pe locul 2, in urma Croatiei, care era deja calificata. Croatia este prima echipa calificata in sferturi cu maximum de puncte, 9, dupa ce din grupa A Portugalia si Turcia s-au calificat cu cate 6 puncte.

In sferturile de finala, Germania va intalni Portugalia, intr-o reeditare a finalei mici de la Cupa Mondiala din 2006, meciul urmand sa se dispute joi, 19 iunie, la Basel. Croatia va juca impotriva Turciei, vineri, 20 iunie, la Viena.