Gloria Bistrița – CFR Cluj, scor 3-2

Apropo.ro / 12.11.2006, 13:18
Gloria Bistrița - CFR Cluj, scor  3-2
Echipa Gloria Bistrița a învins, duminica, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (0-2), formația CFR Cluj, într-un meci contând pentru etapa a XV-a a Ligii I, transmite corespondentul MEDIAFAX. Pentru Gloria Bistrița au înscris Dorel Zaharia, în minutul 72, Razvan

Pentru Gloria Bistrița au înscris Dorel Zaharia, în minutul 72, Razvan Padurețu, în minutul 82, și Sandu Negrean ’90, în timp ce golurile echipei CFR Cluj au fost marcate de Cristian Coroian ’38 și Romeo Surdu ’45.

În minutul 38, CFR Cluj a deschis scorul prin Cristian Coroian, care a reluat cu capul de la aproximativ 6 metri, la un corner executat de Florin Dan.

Romeo Surdu a majorat scorul în minutul 45, când a primit o minge de la Semedo și a trimis cu piciorul stâng pe sub portarul Albuț.

Dorel Zaharia a redus din diferența în minutul 72, când, dupa o acțiune personala, l-a învins pe Stancioiu cu un șut de la aproximativ 14 metri.

Razvan Padurețu a adus egalitatea pe tabela de marcaj, în minutul 82, înscriind cu un voleu din interiorul careului.

Arbitrul Alexandru Deaconu a acordat penalti în favoarea echipei CFR Cluj, în minutul 88, dupa o intervenție în careu a lui Sepsi asupra lui Chihaia, însa, la intervenția asistentului a revenit asupra deciziei și a acordat lovitura libera din marginea careului de 16 metri.

În minutul 90, Razvan Damian a scapat singur spre poarta, a fost blocat de Stancioiu, mingea a ajuns la Negrean, care a marcat în poarta goala, astfel ca Gloria a preluat conducerea pe tabela de marcaj, scor 3-2.

Gloria Bistrița: 22. Albuț – 24. D.Matei, 18. G.Mureșan, 19. Abrudan, 8. Sepsi – 89. Negrean, 2. Pacurar, 4. Aștilean (7. V.Stoica ’60), 28. Padurețu (14. R. Damian ’89) – 15. Sg.Costea (17. Bad ’67), 20. Zaharia. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

CFR Cluj: 44. Stanciou – 4. Panin, 28. Miloșevici, 15. Cadu, 6. Miclauș – 7. Coroian, 14. Minteuan, 10. Fl. Dan – 16. Semedo (19. Tilinca ’76), 9. Anca (11. Chihaia ’69), 24. Surdu. Antrenor: Cristiano Bergodi

Cartonașe galbene: D. Matei ’12, Sg.Costea ’61, Padurețu / Fl. Dan ’81, Miclauș ’86

Meciul a fost arbitrat de Alexandru Deaconu, ajutat la cele doua linii de Aurel Onița și Sorin Caia. Rezerva a fost Tiberiu Lajos.

Observatorii partidei au fost Viorel Boiț și Valeriu Ionița.

La partida au fost prezenți circa 400 de spectatori, dintre care o suta de fani ai formației clujene. Galeria echipei CFR a scandat, în timpul reprizei a doua, numele lui Radu Marginean, împrumutat la Gloria pentru un sezon.

La finalul meciului, jucatorii bistrițeni s-au îmbrațișat la mijlocul terenului, în uralele publicului prezent pe stadionul Gloria.

(Departamentul Sport; [email protected])