Gloria Bistrita – FC Timisoara: 0-1

Apropo.ro / 25.04.2009, 18:12
Gloria Bistrita - FC Timisoara: 0-1
Meciurile dintre Bistrita si Timisoara au devenit printre cele mai previzibile din Liga I, scrie Prosport.

Asta pentru ca, din 5 mai 2003, de cand Gloria a invins ultima oara pe Poli, meciurile directe au mers ca dupa sablon: victorie a banatenilor pe teren propriu si egal in fieful Bistritei. Nu mai mult insa de 1-1, scor inregistrat in 3 din ultimele cinci dueluri in Bistita.

Partida de astazi nu a facut exceptie de la regula. Timisoara, patita in ultima deplasare, la Vaslui, a jucat mai precaut, asteptand cu rabdare bresa care sa o readuca la trei puncte de Dinamo.
Gloria lui Sabau si-a asumat ceva mai multe riscuri, cele doar patru puncte care o desparteau de ultimul loc retrogradabil facand-i pe Sanmartean si compania sa forteze o victorie care sa-i scape de griji.
In prima repriza, Pantilimon a avut in cateva randuri de lucru, cea mai mare sansa a gazdelor fiind irosita de Azevedo, in minutul 30, care n-a reusit sa inscrie nici cu capul, nici cu piciorul.