Gloria Buzau – Steaua Bucuresti, scor 1-1

Apropo.ro / 01.12.2007, 06:00
Gloria Buzau - Steaua Bucuresti, scor 1-1
Echipa Steaua Bucuresti a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat, vineri, in deplasare, in compania formatiei Gloria Buzau.

Echipa Steaua Bucuresti a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), meciul disputat, vineri, in deplasare, in compania formatiei Gloria Buzau, in cadrul etapei a XVII-a a Ligii I.
Steaua a deschis scorul in minutul 78, prin Nicolae Dica, care a trimis mingea in poarta, din cativa metri, dupa o recentrare a lui Lovin in urma unui corner executat de Cristocea.
Gloria Buzau a restabilit egalitatea in minutul 90+2, prin Romeo Bunica, care a transformat o lovitura libera de la aproximativ 20 de metri.
Gloria Buzau: 32. Minca – 18. Nejneru, 4. Jozici, 15. Vlaicu, 27. A. Filip – 5. Doicaru, 26. Dino Ezze – 8. Paleacu, 20. Cl. Ionescu (23. M. Gheorghe ’84), 9. Iovita – 17. Guda (14. Bunica ’65). Antrenor: Stefan Stoica.
Steaua: 1. Zapata – 4. Golanski, 17. E. Baciu, 5. Rada, 18. P. Marin – 29. Badoi, 20. Lovin, 26. Croitoru (14. Cristocea ’62), 25. Neaga (7. Bicfalvi ’86) – 10. Dica, 9. V. Badea (30. Zaharia ’70). Antrenor: Marius Lacatus.
Cartonase galbene: Cl. Ionescu ’34 / Rada ’33
Meciul a fost arbitrat la centru de Stefan Erdei, ajutat la cele doua linii de Ionel Popa si Eduard Crangasu. Arbitru de rezerva a fost Marius Bocaneala.
Observatori la acest meci au fost delegati Adrian Ionescu si Gheorghe Moise.
Inainte de meci, cand portarul Zapata a iesit la incalzire, el nu a stiut unde sa mearga sa-si salute galeria, pentru ca spectatorii prezenti pe stadion il aplaudau. Portarul de rezerva Cernea a fost cel care l-a indrumat spre peluza ocupata de cei aproximativ 200 de suporteri stelisti.
In minutul 13 a avut loc un scurt conflict verbal intre galeria stelista si jandarmi, dupa ce acestia au confiscat un banner.
In minutul 37, jucatorul echipei Gloria Buzau, Valentin Iovita a scapat singur cu Zapata, dar a tras in bara. In minutul 25, Neaga s-a dus la marginea terenului si si-a schimbat ghetele de joc.
Dupa golul reusit de Steaua, spectatorii au inceput sa plece. In minutul 85, suporterii stelisti au scandat "Fara blaturi", unii dintre ei plecand de la stadion.