Inceput ratat

De: Mirel Mircea / 07.02.2008, 10:24
Cu patru luni inaintea debutului Campionatului European de fotbal,"tricolorii" nu au dat motive de bucurie propriilor suporteri

Cu patru luni inaintea debutului Campionatului European de fotbal, "tricolorii" nu au dat motive de bucurie propriilor suporteri.

Cu un joc marcat de erori individuale in aparare si de ratari in careul advers, Romania a trebuit sa se declare invinsa in fata reprezentativei Israelului, scor 1-0.

Eliminarea stupida, din minutul 23, a lui Ovidiu Petre a dereglat mecanismul romanilor care au fost nevoiti sa supravietuiasca prin actiunile individuale ale lui Mutu si Cocis si prin paradele lui Lobont.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Omer Golan, in minutul 25, care a reluat de la trei metri in poarta aparata de Lobont.

Aceasta infrangere este prima pe care Romania a suferit-o, in deplasare, in fata Israelului, dupa 27 de ani de invincibilitate.

Caseta tehnica:

Romania: 1. Lobont – 2. Contra (18. Ogararu ’87), 4. Tamas (14. Moti ’90+1), 15. Goian, 22. St. Radu (19. Nesu ’90+1) – 16. Nicolita (7. Fl. Petre ’46 / 17. G.Bucur ’83), 8. Ov. Petre, 11. Cocis, 5. Chivu – 10. Mutu, 9. Marica (20. Dica ’46).

Israel: 1. Aouate (22. Davidovich ’46) – 14. Yoav Ziv, 3. Ben Haim (5. Gershon ’46), 4. Avi Strul (21. Saban ’68), 19. Dayan – 11. Ohayon (6. Gazal ’67), 9. Itzhaki (7. Ben-Shushan ’46), 20. Cohan 15. Benayoun – 10. Barda, 10. Golan (8. Baruchyan ’60).

Cartonas galben: Yoav Ziz ’39

Cartonas rosu: Ov. Petre ’23