Infrangere onorabila

Apropo.ro / 13.12.2007, 09:46
Steaua a pierdut, cu scorul de 1-2, meciul sustinut impotriva formatiei Arsenal Londra, in ultima etapa a grupei H din Liga Campionilor

Echipa Steaua Bucuresti a pierdut, cu scorul de 1-2 (0-2), meciul sustinut, miercuri, in deplasare, impotriva formatiei Arsenal Londra, in etapa a VI-a, ultima a grupei H din Liga Campionilor, pe care o incheie pe locul patru, cu un singur punct.

Golurile au fost marcate de Diaby ‘8 si Bendtner ’42, pentru Arsenal, respectiv Zaharia ’69, pentru Steaua.

Arsenal a deschis scorul dupa opt minute de joc, prin Abou Diaby. Bakary Sagna a centrat in careu de pe dreapta, Diaby a scapat de marcajul lui Rada din preluare, si l-a invins pe Zapata cu un sut de la 6 metri.

Nicklas Bendtner a ridicat scorul la 2-0 in minutul 42. El a primit o pasa printre de la Robin van Persie si a inscris pe sub Zapata, cu un sut la coltul lung.

In minutul 68, Steaua a redus din diferenta prin Dorel Zaharia, jucator intrat pe teren de numai patru minute. El a marcat cu capul, de langa Traore, dupa o centrare de pe partea stanga.

Arsenal: 1. Lehmann – 3. Sagna (8. L. Diarra ’71), 10. Gallas, 6. Senderos, 30. Traore – 32. Walcott, 17. Song, 15. Denilson, 2. Diaby (27. Eboue ’71) – 26. Bendtner, 11. Van Persie (9. Eduardo ’65). Antrenor: Arsene Wenger.

Steaua: 1. Zapata – 13. Emeghara, 3. D. Goian, 5. I. Rada, 15. Nesu – 25. Neaga (30. Zaharia ’64), 8. Ov. Petre, 20. Lovin, 14. Cristocea (84. Surdu ’57) – 10. N. Dica, 9. V. Badea (4. Golanski ’81). Antrenor: Marius Lacatus.

Cartonase galbene: Bendtner ’39 / Neaga ’38.

Meciul a fost arbitrat de o brigada din Rusia, formata din Iuri Baskakov (central), Tihon Kalugin, Anton Averianov (asistenti) si Alexander Gonchar (rezerva). Observator pentru joc a fost delegat Lucien Kayser (Luxemburg), in timp ce observator pentru arbitri a fost Michel Piraux (Belgia).

In al doilea meci din grupa H, FC Sevilla a invins, in deplasare, cu scorul de 3-0, formatia Slavia Praga, golurile fiind marcate de Luis Fabiano ’66, Kanoute ’69 si Daniel Alves ’87.

In urma acestor rezultate, FC Sevilla a incheiat grupa H pe locul intai, cu 15 puncte, urmata de Arsenal (13 puncte). Cele doua formatii s-au calificat in optimile Ligii Campionilor, in timp ce ocupanta locului 3, Slavia Praga (5 puncte), debutanta in cea mai importanta competitie intercluburi, va evolua in 16-imile Cupei UEFA. Steaua incheie grupa pe locul 4, cu un singur punct, si este eliminata din cupele europene.