Italia a luat fata Romaniei in „grupa mortii”

Apropo.ro / 18.06.2008, 09:30
Italia a luat fata Romaniei in
Reprezentativa Italiei s-a calificat in sferturile de finala ale Euro 2008, dupa ce a invins, cu scorul de 2-0 (1-0), selectionata Frantei.

Reprezentativa Italiei s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului European, dupa ce a invins, cu scorul de 2-0 (1-0), selectionata Frantei, intr-un meci contand pentru ultima etapa a grupei C de la Euro-2008.

In minutul 24, Toni a scapat singur spre poarta aparata de Coupe, Abidal l-a faultat din spate in careu, iar arbitrul Lubos Michel a dictat penalti si l-a eliminat pe fundasul francez.

Penaltyul a fost transformat cu siguranta de Pirlo si Italia a deschis scorul.

Italienii si-au majorat avantajul in minutul 62, atunci cand De Rossi a sutat din lovitura libera de la 30 de metri, iar balonul deviat de Henry s-a oprit in poarta aparata de Coupet.

Reprezentativa Romaniei a ratat calificarea in fazele superioare ale competitiei, dupa ce a fost invinsa cu scorul de 2-0 de echipa Olandei, intr-un meci disputat la Berna.

Franta: 23. Coupet – 14. Clerc, 5. Gallas, 3. Abidal, 13. Evra – 10. Govou (8. Anelka ’66), 20. Toulalan, 6. Makelele, 22. Ribery (11. Nasri ’10; 2. Boumsong ’26) – 12. Henry, 9. Benzema.
Antrenor: Raymond Domenech.

Italia: 1. Buffon – 19. Zambrotta, 2. Panucci, 4. Chiellini, 3. Grosso – 10. De Rossi, 21. Pirlo (13. Ambrosini ’55), 8. Gatusso (22. Aquilani ’82) – 20. Perrotta (16. Camoranesi ’64) – 18. Cassano, 9. Toni.
Antrenor: Roberto Donadoni

Imagine: Mediafax Foto