Italia este prima finalista

Apropo.ro / 05.07.2006, 12:15
Echipa naționala a Italiei este prima finalista a Cupei Mondiale, dupa ce a învins, marți, la Dortmund, în semifinale, cu scorul de 2-0 (0-0, 0-0) dupa prelungiri, reprezentativa Germaniei. Golurile învingatorilor au fost marcate de Grosso '119 și Del Piero 120+1.

Golurile învingatorilor au fost marcate de Grosso ‘119 și Del Piero 120+1.

Germania: 1. Lehmann – 3. Friedrich, 17. Mertesacker, 21. Metzelder, 16. Lahm – 19. Schneider (22. Odonkor ’83), 5. Kehl, 13. Ballack, 18. Borowski (7. Schweinsteiger ’73) – 11. Klose (10. Neuville ‘111), 20. Podolski. Antrenor: Jurgen Klinsmann.

Italia: 1. Buffon – 19. Zambrotta, 23. Materazzi, 5. F.Cannavaro, 3. Grosso – 16. Camoranesi (15. Iaquinta ’91), 21. Pirlo, 8. Gattuso, 20. Perrotta (7. Del Piero ‘104) – 10. Totti – 9. Toni (11. Gilardino ’74). Antrenor: Marcello Lippi.

Cartonașe galbene: Borowski ’40, Metzelder ’56 / Camoranesi ’90.

Meciul a fost arbitrat la centru de Benito Archundia (Mexic), ajutat de asistenții Jose Ramirez (Mexic) și Hector Vergara (Canada).

Partida disputata la Dortmund s-a disputat cu casa închisa, pe stadion fiind prezenți 65.000 de spectatori.

În finala care va avea loc duminica, la Berlin, Italia va întâlni învingatoarea celei de-a doua semifinale, care se va disputa, miercuri, la ora 22.00, la Munchen, între selecționatele Portugaliei și Franței.

Germania va juca finala mica, sâmbata, la Stuttgart, în compania formației ce va pierde cea de-a doua semifinala.

Italia în finala, „paraziții” invadeaza Berlinul

Reprezentativa Italiei s-a calificat în finala Cupei Mondiale, dupa ce a învins Germania, cu scorul de 2-0, dupa prelungiri, într-un meci în care și-a lasat mereu adversarul sa „adulmece” ideea unei victorii și a așteptat pâna în ultimul moment pentru a-i da lovitura de grație.

Ambele echipe, triple campioane mondiale, au început meciul în forța, chiar cu o ușoara nervozitate. Germanii, aflați în cautarea primei victorii în fața Italiei la un turneu final de Cupa Mondiala, au jucat la intimidare, cu intervenții la limita regulamentului asupra adversarilor, însa „centralul” mexican Benito Archundia a scos o singura data cartonașul galben din buzunar, în minutul 40, pentru Tim Borowski.

Prima mare ocazie a partidei a aparținut Italiei, în minutul 16. Profitând de faptul ca germanii au zabovit prea mult cerând penalti, pentru un presupus henț în careu comis de Andrea Pirlo, Totti l-a gasit foarte bine pe stânga pe Perotta, care a intrat în careu însa și-a prelungit puțin mai mult balonul, permițându-i portarului Jens Lehmann sa intervina.

La poarta cealalta, cel mai periculos s-a dovedit a fi Bernd Schneider, însa șutul sau de la 13 metri, din minutul 34, a trecut puțin peste transversala. Astfel, Germania, gazda Cupei Mondiale, a intrat la vestiare, dupa primele 45 de minute, fara sa fi expediat vreun șut pe spațiul porții aparate de Buffon.

Italia, singura reprezentativa de la aceasta Cupa Mondiala, alaturi de Arabia Saudita, compusa doar din jucatori ce evolueaza în campionatul intern, a revenit de la vestiare hotarâta sa tranșeze în favoarea sa soarta calificarii. Daca asalturile la poarta lui Lehmann nu au fost finalizate cu gol, la mijloc și în defensiva jucatoii lui Lippi au blocat foarte bine „mașinaria” germana, astfel ca singurele soluții ale elevilor lui Klinsmann au ramas multa vreme șuturile de la distanța, niciunul dintre acestea nedându-i, însa, emoții lui Buffon. Abia în minutul 62 Germania și-a trecut în cont primul șut pe spațiul porții, la o faza creata tocmai de omul care a fost veriga slaba a defensivei gazdelor în acest meci, Arne Friedrich. Acesta i-a pasat în careu lui Podolski, atacantul a pivotat lânga Materazzi și a încercat sa-l surprinda pe Buffon, care era însa bine plasat și a respins pâna la Kehl, al carui șut a trecut mult peste transversala.

Daca Ballack și coechipierii sau au fost total lipsiți de inspirație în apropierea careului lui Buffon, arbitrul mexican Archundia a vrut sa le dea un imbold, iar în minutul 82 a acordat o lovitura libera de la 16 metri pentru gazde, dupa ce a vazut fault la un duel aerian între Cannavaro și Podolski, fara sa vada însa și ca acesta s-a petrecut în careu. Michael Ballack a șutat peste poarta și l-a scutit pe Archundia de criticile vehemente pe care le-ar fi stârnit un gol înscris în urma acestei faze.

Italia ar fi putut marca golul echivalent cu calificarea în finala în minutul 85, când Totti l-a lasat singur pe Perrotta cu Lehmann, însa portarul german a reușit sa respinga din fața italianului pe care l-a și lovit cu cotul, în saritura.

La finalul celor 90 de minute scorul a ramas 0-0, iar Italia și-a menținut invincibilitatea în fața Germaniei. În primele doua minute ale prelungirilor Italia și-a trecut în cont tot atâtea bare, prin Gilardino și Zambrotta. Pâna spre finalul primei reprize a prelungirilor niciuna dintre echipe nu și-a mai trecut în cont vreo ocazie clara, dar în minutul 105 Archundia s-a facut ca nu vede un fault asupra lui Totti la marginea careului, în poziție centrala, iar Germania a scapat pe un contraatac finalizat de Podolski cu o lovitura de cap care i-ar fi putut pune probleme lui Buffon, daca ar fi prins cadrul porții.

A doua repriza de prelungiri a debutat furibund, Del Piero nereușind sa șuteze din careul mic, iar Zambrotta trimițând în blocaj, pentru ca la poarta cealalta Podolski sa-l întinda serios pe Buffon, care a reușit sa respinga în corner.

Botezați „paraziți” de presa germana, italienii le-au lasat tot mai puține soluții jucatorilor lui Klinsmann. „Leneșii” din Peninsula au continuat sa joace organizat, însa ineficient și au lasat impresia ca s-au împacat cu ideea ca vor ajunge la penaltiuri. Totuși, în minutul 118, Pirlo l-a încercat pe Lehmann cu un șut de la 25 de metri, dar portarul german a respins în coner. Avertismentul lui Pirlo nu a fost luat în serios, iar în minutul urmator acesta a pasat pe culoar în careu pentru Grosso, care a înscris cu un șut la colțul lung, iar Italia deja se gândea la finala de la Berlin. Imediat dupa gol, germanii s-au aruncat cu disperare spre poarta lui Buffon, încercând o egalare in extremis, însa ultimul cuvânt i-a aparținut lui Del Piero, care a dat lovitura de grație în minutul 120+1 înscriind pentru 2-0, dupa o pasa primita de la Gilardino, și reducând la tacere un stadion înțesat de monumente ale durerii.

Italia merge, astfel, la Berlin, unde va întâlni, duminica, în finala, câștigatoarea celei de-a doua semifinale, dintre Portugalia și Franța, care se va desfașura miercuri, la ora 22.00, la Munchen.

Lippi:Sunt fericit ca echipa a câștigat într-un stadion cu 60.000 de germani

Selecționerul Marcello Lippi s-a declarat extrem de fericit pentru ca Italia a reușit sa câștige meciul cu Germania, scor 2-0, din semifinalele Cupei Mondiale, pe un stadion pe care au fost prezenți 60.000 de germani, informeaza AFP.

„Având în vedere evoluția noastra, cred ca ar fi fost nedrept sa nu câștigam. Am fost mai buni. Nu neaparat superiori, dar nu cred ca exista îndoieli ca am meritat victoria. Sunt foarte fericit ca echipa a putut câștiga un astfel de meci, într-un stadion cu 60.000 de germani. Am facut un supermeci, mai ales la mijlocul terenului. Însa, finalul drumului este duminica”, a spus Lippi.

Atacantul Alessandro Del Piero, autorul celui de-al doilea gol al Italiei, a apreciat ca meciul de marți a fost fantastic. „Îi dedic acaesta victorie lui Gianluca Pessotto (fostul sau coechipier, spitalizat dupa ce a încercat sa se sinucida)”, a spus Del Piero.

„Sunt nebun de fericire, nu am mare lucru de spus decât ca este victoria unei mari echipe”, a spus fundașul Fabio Grosso, autorul primului gol al italienilor.

Atacantul Luca Toni a afirmat ca Italia vrea sa câștige titlul mondial și a apreciat ca jucatorii italieni nu au voie sa-și piarda concentrarea.

Triplul campion mondial Pele a declarat ca Italia a reprezentat o mare surpriza, deoarece a jucat într-un mod diferit fața de pâna acum. „Pentru mine, a fost cel mai bun meci de la Mondial, iar Italia a fost mai buna în aceasta seara. Germania a disputat doua meciuri cu prelungiri în interval de cinci zile și acest lucru s-a simțit din punctul de vedere al prospețimii jucatorilor. Toate felicitarile mele Germaniei pentru superturneul sau și felicitari Italiei pentru ca a urmat o tradiție bine stabilita”, a spus Pele.

Klinsmann: Jucatorii pot fi mândri de ceea ce au realizat

Selecționerul Jurgen Klinsmann a declarat ca este foarte greu de acceptat aceasta dezamagire, dupa ce Germania a ratat calificarea în finala Cupei Mondiale, dar considera ca jucatorii sai pot fi mândri, deoarece au evoluat foarte bine la acest turneu final, informeaza AFP.

„Este foarte rau sa primești doua goluri în ulțimele minute. Jucatorii pot fi mândri pentru ca au reușit sa adune o întreaga țara în spatele lor. Trebuie sa felicitam Italia pentru calificarea în finala, dar este dezamagitor, deoarece și noi am avut ocazii de a ne impune”, a spus Klinsmann.

Managerul reprezentativei Germaniei, Oliver Bierhoff, a declarat ca a reușit sa gaseasca cuvintele potrivite pentru a-i consola pe jucatori, în vestiar. „Suntem foarte mândri de jucatori și cred ca acest lucru este valabil pentru toata Germania. Când pierzi atât de aproape de final, nu exista multe lucruri care te pot consola. Dar sunt sigur ca staff-ul tehnic va gasi cuvintele necesare pentru a-i motiva pe jucatori înainte de finala mica”, a spus Bierhoff.

Președintele Comitetului de Organizare al Cupei Mondiale, Franz Beckenbauer, considera ca Italia a meritat calificarea. „Italienii au dovedit ca sunt mai inteligenți și mai norocoși în ultimele minute ale meciului. Germania a jucat foarte bine, ar fi meritat de asemenea calificarea, dar în final s-a impus echipa mai puțin obosita. Primele 90 de minute au fost foarte tacticizate, însa nu au fost plictisitoare, de fapt a fost unul din cele mai bune meciuri pe care le-am vazut în ultimul timp”, a spus Beckenbauer.

Președintele FIFA, Joseph Blatter, a felicitat Germania pentru turneul facut. „Pot înțelege decepția echipei Germaniei, dar acest este fotbalul. Sunt entuziasmat de ambianța și atmosfera pe care suporterii o fac pe stadioane. Daca cele doua echipe ar fi jucat tot meciul așa cum au jucat în prelungiri, am fi vazut o semifinala superba”, a spus Blatter.