„Lacrimi si bucurie”

De: Mirel Mircea / 14.12.2007, 18:14
A fost nevoie de doua reprize de prelungiri pentru a se stabili invingatoarea partidei dintre Romania si Franta

A fost nevoie de doua reprize de prelungiri pentru a se stabili invingatoarea partidei dintre Romania si Franta, 12.000 de spectatori fanatici oferind un decor de vis pentru ultimul sfert de finala, scrie siteul oficial al Federatiei Internationale de handbal.

"Primele minute ale partidei au aratat un portar francez, Valerie Nicolas, in mare forma. Datorita ei, Franta s-a distantat rapid la 5-1. Avantajul frantuzoaicelor asupra vicecampioanelor mondiale a continuat sa creasca, in minutul 22 inregistrandu-se diferenta maxima de sapte goluri, 12-5.

Nimeni nu stie ce le-a spus Tadici jucatoarelor sale la vestiare, dar a fost exact ce aveau nevoie, astfel incat apararea romancelor a actionat mult mai agresiv, portarul Dinu si-a imbunatatit interventiile, iar atacul si-a facut datoria. Sustinuta de suporteri, Franta a parut ca a ajuns intr-o faza critica, cand Romania a egalat pentru prima data, 17-17. La capatul primelor doua reprize de prelungiri, fiecare dintre echipe a avut ocazia de a incheia meciul, dar niciuna nu a reusit sa inscrie. Dupa 75 de minute, Romania conducea cu 30-29, iar avansul a crescut la 32-29. Meciul, care a fost pe punctul de a-i aduce pe spectatori in pragul infarctului era terminat, iar Franta a trebuit sa-si ia ramas bun de la visul de a castiga Campionatul Mondial pe teren propriu", a mai scris aceeasi sursa.