Liga Campionilor: CFR Cluj a fost învinsă de Galatasaray, scor 3-1

De: Marian Andrei / 08.11.2012, 10:00
Campioana României, CFR Cluj, a fost învinsă aseară, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-0), de echipa turcă Galatasaray Istanbul, într-un meci din etapa a patra a grupei H a Ligii Campionilor.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Burak Yilmaz, în minutele 18, 61 și 74. Pentru CFR Cluj a înscris Sougou, în minutul 53.

În acest meci, oaspeții au înregistrat prima victorie din actuala ediție a competiției europene intercluburi.

Galatasaray a obținut a doua victorie în România, după cea din 5 noiembrie 2009, înregistrată într-un meci cu Dinamo, scor 3-0, din grupele Ligii Europa.

De asemenea, aceasta este prima victorie în deplasare în Liga Campionilor pentru echipa din Istanbul, după septembrie 2002, când Galatasaray a învins formația Lokmotiv Moscova, scor 2-0.

În urmă cu două săptămâni, CFR Cluj și Galatasaray au terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputată la Istanbul.

Burak Yilmaz este singurul jucător care a marcat pentru Galatasaray în actuala ediție a Ligii Campionilor, el reușind să înscrie și în meciul de pe teren propriu cu CFR Cluj.