Liga Campionilor și-a desemnat, aseară, primele semifinaliste

De: Dragos Tanase / 04.04.2012, 09:59
Echipa spaniolă FC Barcelona, deținătoarea trofeului, s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (2-1), formația italiană AC Milan, în manșa secundă a sferturilor de finală ale competiției.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Messi ’11, ’41 ambele din penalti și Iniesta ’53, în timp ce pentru oaspeți a înscris Nocerino, în minutul 32. În tur, la Milano, scorul a fost egal, 0-0.

FC Barcelona: Victor Valdes – Dani Alves, Mascherano, Pique (Adriano ’75), Puyol – Xavi (Thiago Alcantara ’63), Busquets, Fabregas (Keita ’78) – Cuenca, Messi, Iniesta. Antrenor: Josep Guardiola.

AC Milan: Abbiati – Abate, Nesta, Mexes, Antonini – Nocerino, Ambrosini, Seedorf (Aquilani ’61) – Boateng (Pato ’69, Maxi Lopez ’83) – Robinho, Ibrahimovici. Antrenor: Massimiliano Allegri.

FC Barcelona va întâlni, în semifinalele Ligii Campionilor, învingătoarea partidei Chelsea Londra (Anglia) – Benfica Lisabona (Portugalia).

Bayern Munchen a învins Olympique Marseille, scor 2-0, și s-a calificat în semifinalele LC

Echipa germană Bayern Munchen s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins, marți, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (2-0), formația franceză Olympique Marseille, în manșa secundă a sferturilor de finală ale competiției. Golurile învingătorilor au fost marcate de Olici, în minutele 13 și 37.

În tur, la Marsilia, Bayern a învins cu scorul de 2-0.

Bayern Munchen: Neuer – Lahm, Boateng, Badstuber, Alaba – Timoșciuk, Luiz Gustavo – Muller (Rafinha ’39), Kroos (Pranjici ’67), Ribery – Olici (Gomez ’75). Antrenor: Jupp Heynckes.

Olympique Marseille: Mandanda – Azpilicueta, Fanni, Nkoulou, Morel (Amalfitano ’46) – Mbia, Cheyrou – Valbuena, A. Ayew, Brandao (Gignac ’74) – Remy (Kabore ’63). Antrenor: Didier Deschamps.

Bayern Munchen va întâlni, în semifinalele Ligii Campionilor, învingătoarea partidei dintre Real Madrid (Spania) și APOEL Nicosia (Cipru).

Vezi cine a arbitrat cele două meciuri și cine a luat cartonașe galbene, pe Mediafax.ro