LIGA EUROPA: Echipele calificate în sferturile de finală ale competiției

De: Marian Andrei / 15.03.2013, 09:43
Trei echipe din Anglia și câte una din Elveția, Rusia, Turcia, Portugalia și Italia s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Europa, care vor avea loc în 4 aprilie (turul) și 11 aprilie (returul).

Formațiile calificate în sferturile de finală ale Ligii Europa sunt următoarele: Tottenham Hotspur, Chelsea Londra, Newcastle United (Anglia), FC Basel (Elveția), Rubin Kazan (Rusia), Fenerbahce Istanbul (Turcia), Benfica Lisabona (Portugalia) și Lazio Roma (Italia).

Rezultate înregistrate în partidele disputate, joi, în manșa secundă a optimilor de finală ale Ligii Europa:

Rubin Kazan (Rusia) – Levante (Spania) 2-0 după prelungiri, în tur 0-0

Au marcat: Rondon ‘100, Diadiun ‘112

Zenit Sankt Petersburg (Rusia) – FC Basel (Elveția) 1-0, în tur 0-2

A marcat: Witsel ’30

Internazionale Milano (Italia) – Tottenham Hotspur (Anglia) 4-1 după prelungiri, în tur 0-3

Au marcat: Cassano ’20, Palacio ’52, Gallas ’75 (autogol), Alvarez ‘110 / Adebayor ’96

Au marcat: Kozak ‘6, ‘8, ’87 / Hajnal ’62

– fundașul Ștefan Radu (Lazio Roma) a jucat tot meciul și a dat pasa decisivă la primul gol, în timp ce mijlocașul Alexandru Maxim (VfB Stuttgart), accidentat, nu a fost convocat pentru acest meci

Tragerea la sorți a partidelor din sferturile de finală va avea loc vineri, la ora 14.00, la Nyon.