Manchester – Arsenal: 1-0

Apropo.ro / 30.04.2009, 00:05
Manchester - Arsenal: 1-0
Manchester United a reusit sa invinga pe Arsenal, scor 1-0, gratie golului lui O'Shea din minutul 18, scrie Prosport.

Manchester United a reusit sa invinga pe Arsenal, scor 1-0, gratie golului lui O’Shea din minutul 18.

"E foarte important sa inscriem macar un gol in deplasare", le-a transmis Arsene Wenger elevilor sai inaintea partidei cu Manchester, dar debutul partidei nu a tradat nicio intentie ofensiva a "tunarilor". Ferguson nu a riscat, dar a profitat de invitatia la joc facuta Arsenal.

Baietii scotianului si-au aratat coltii pentru prima data in minutul 17, cand balonul a circulat rapid pe traseul Fletcher – Tevez – O’Shea. Fundasului dreapta a centrat perfect pentru Tevez la marginea careului mic, dar Almunia a respins senzational in corner. Tunarii au rasuflat usurati, dar lovitura de colt executata de Carrick ajunge din nou in gheata lui O’Shea, iar irlandezul trimite cu forta in plasa (’18)! E 1-0 pentru Manchester si fanii "diavolilor" prind aripi.