Manchester United 4-2 Derby County

Apropo.ro / 21.01.2009, 01:04
Manchester United s-a calificat in finala Cupei Ligii Angliei dupa ce a castigat returul cu Derby County, scor 4-2, informeaza Sport.ro

"Diavolii" lui Sir Alex Ferguson au inceput meciul intr-o maniera magica. Dreptul lui Nani din minutul 16 i-a trimis la culcare pe jucatorii lui Derby, care au stat spectatori la un sut fantastic de la 20 de metri, pe coltul lung.

Pasele ucigatoare pregatite la antrenamente de Sir Alex Ferguson l-au adus pe fundasul O’Shea in postura de finalizator, iar irlandezul nu a iertat, 2-0 pentru United in minutul 22.

Nebunia a continuat, iar 12 minute mai tarziu, Tevez a marcat pentru 3-0, in fata a 9.000 de suporteri inmarmuriti ai lui Derby, veniti cu mic cu mare pe Old Trafford, pentru a asista la o minune.

Miracolul a inceput sa prinda viata in minutul 80, cand Evans de la Manchester, neglijent si accidentat la glezna, a insistat sa ramana pe teren si a comis-o. A faultat in careu, iar Derby a dat semnalul revenirii prin Barnes, care a inscris din penalty.