Meci dramatic intre FC Brasov si Otelul

Apropo.ro / 07.12.2007, 14:12
FC Brasov a invins, cu scorul de 5-4 la loviturile de departajare, Otelul Galati, si s-a calificat in sferturile Cupei Romaniei "Timisoreana"

Divizionara secunda FC Brasov a invins, cu scorul de 5-4 la loviturile de departajare, formatia Otelul Galati, in optimile de finala ale Cupei Romaniei „Timisoreana” si s-a calificate in sferturile competitiei.

La finalul primelor 90 de minute de joc si dupa cele doua reprize de prelungiri, scorul a fost egal 2-2.

Golurile Otelului au fost marcate de S. Ilie ’16 si E. Jula ’24, in timp ce pentru FC Brasov au inscris Marian Cristescu ’65 si Robert Ilyes ’75 (penalti).

A fost nevoie de executarea a 14 lovituri de departajare pentru desemnarea echipei invingatoare. Pentru Otelul au marcat: Jula, Jelev, Szekely si Semeghin, in timp ce Stan, Paraschiv si Labukas au ratat. Pentru FC Brasov au marcat: Ilyes, Ionescu, Adriano, Roman si Oros, in timp ce Hadnagy si M.Cristescu au ratat.

In minutul 16, Silviu Ilie a deschis scorul pentru Otelul Galati printr-o lovitura libera de la aproximativ 19 metri.

Otelul si-a majorat avantajul in minutul 24, prin Emil Jula, care a marcat cu un sut din interiorul careului.

Meciul a fost intrerupt aproximativ cinci minute, dupa ce, in minutul 47, arbitrul Sebastian Coltescu a acordat penalti pentru FC Brasov, dupa un duel Jelev -Hadnagy, lucru care a starnit furia jucatorilor galateni. Coltescu a anulat decizia de a acorda penalti, a aratat initial corner si apoi a dat minge de arbitru.

In teren au intrat antrenorul brasovenilor Razvan Lucescu, care le-a cerut jucatorilor sa iasa din teren, si presedintele Dinu Gheorghe, iar tehnicianul a fost trimis in tribuna. In cele din urma, brasovenii au continuat partida.

Otelul Galati a ramas cu un om mai putin, dupa ce in minutul 53 Sergiu Costin a fost eliminat.

FC Brasov a redus din handicap in minutul 65, prin Cristescu si a reusit egalarea in minutul 75, prin Ilyes, care a marcat din penalti.

Din minutul 74 si antrenorul Petre Grigoras a fost trimis in tribune pentru ca a patruns pe teren protestand, iar dupa cateva minute de parlamentari, tehnicianul le-a cerut la randul sau jucatorilor galateni sa iasa de pe teren, insa acestia au fost opriti de atacantul Emil Jula si au continuat meciul.

In minutul 110, FC Brasov a ramas cu un jucator mai putin dupa ce Nicolae Constantin a fost eliminat pentru cumul de cartonase.

Au evoluat urmatoarele echipe:

FC Brasov: 13. Nae – 24. M. Constantinescu (15. Oroz ’99), 23.N. Constantin, 19.B. Nicolae, 7. Cr. Ionescu -14. Roman, 10.Ilyes, 6. P. Adriano, 8.Sandor (18. Cristescu ’60) – 9. Hadnagy, 21.Sburlea (17. Dedu ’62). Antrenor: Razvan Lucescu.

Otelul:
1. Gribauskas – 11. Gado (2. Carja ‘105), 18. Sg.Costin, 31. Jelev, 25.Semeghin – 20. Szekely, 5. Ad. Ionescu (16. Sarghi ’55), 10. Paraschiv, 14. S. Ilie (8. Labukas ’74) – 27. E.Jula, 19. D.Stan. Antrenor: Petre Grigoras

Meciul a fost arbitrat de Sebastian Coltescu, ajutat la cele doua linii de Cornel Fecioru si Sebastian Stoianof. Rezerva a fost Radu Petrescu.

Observatori au fost Viorel Boit si Dan Petrescu.

Cartonase galbene: Adriano ‘7, Cr. Ionescu ’76, Dedu ’87, Nae ‘107, N. Constantin ‘104, ‘110 / S. Ilie ’31, Paraschiv ’47, Labukas ’75, Szekely ‘112.

Cartonase rosii: N. Constantin ‘110 / Sg. Costin ’53