Meciuri egale pentru echipele romanesti in Cupa UEFA

Apropo.ro / 23.11.2006, 23:23
Dinamo a remizat cu FC Bruges în grupa B Echipa Dinamo București a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul disputat, joi, în deplasare, în compania formației FC Bruges, în etapa a III-a a grupei B a Cupei UEFA. Dinamo a deschis scorul în minutul 33 prin Claudiu

Dinamo a remizat cu FC Bruges în grupa B

Echipa Dinamo București a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul disputat, joi, în deplasare, în compania formației FC Bruges, în etapa a III-a a grupei B a Cupei UEFA.

Dinamo a deschis scorul în minutul 33 prin Claudiu Niculescu, care a reluat în poarta o centrare perfecta a lui Cristian Pulhac, la un contraatac al dinamoviștilor pe partea stânga.

Formația FC Bruges a egalat, scor 1-1, în minutul 62, prin Sven Vermant, care a transformat o lovitura de la 11 metri, dictata de arbitrul Martin Ingvarsson, dupa ce George Galamaz l-a ținut pe Philippe Clement în mijlocul careului la o lovitura de colț.

FC Bruges: 1. Stijnen – 6. Clement, 24. Pedersen, 26. Maertens, 17. Gvozdenovici – 7. Daerden, 11. Blondel (19. Chavez ’80), 8. Englebert, 3. Vermant (18. Leko ’85) – 25. Ibrahim, 9. Ishiaku (6. Van Heerden ’36). Antrenor: Emilio Ferrera.

Dinamo: 1. Gaev – 3. Pulhac, 14. Goian, 16. Blay, 21. Galamaz (2. Mihuț ’71) – 26. Șt. Radu, 15. D. Șerban (7. C. Munteanu ’59), 20. Cristea, 25. Ropotan – 19. Ganea (10. Danciulescu ’66), 9. Cl. Niculescu. Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonașe galbene: Clement ’43, Vermant ’71 / Ropotan ’41, Șerban ’41, Galamaz ’61

Partida a fost arbitrata de o brigada din Suedia, cu Martin Ingvarsson la centru, ajutat la cele doua linii de Kenneth Petersson și Peter Ekstrom, în timp ce rezerva a fost Daniel Stalhammar.

În etapa urmatoare, Dinamo va întâlni, pe teren propriu, pe 29 noiembrie, formația Bayer Leverkusen.

Rapid a remizat cu Mlada Boleslav în grupa G

Rapid București a terminat la egalitate, joi, pe teren propriu, scor 1-1, meciul susținut în compania formației Mlada Boleslav, contând pentru etapa a III-a a grupei G a Cupei UEFA.

Mlada Boleslav a deschis scorul în minutul 42, atunci când Kulici a executat o lovitura libera de pe partea stânga, iar Rajnoch a înscris din 4 metri cu capul de lânga Marius Constantin și Daniel Coman.

Rapid a egalat în minutul 51, prin Marius Constantin. Viorel Moldovan a șutat de la 14 metri, mingea a fost respinsa de Miller și Marius Constantin a șutat puternic la vinclu de la 10 metri.

În minutul 73, Ianis Zicu a marcat pentru Rapid, însa golul a fost anulat pe motiv de henț.

Rapid București: 1. Coman – 23. M. Constantin, 24. Maftei (14. Perja ’28), 6. Rada – 9. Badoi, 18. N.Grigore (15. Lazar ’58), 17. Maldarașanu, 10. Karamyan – 29. Buga, 7. Zicu – 27. Mazilu (99. Moldovan ’24). Antrenor: Razvan Lucescu.

Mlada Bolesvlav: 27. Miller – 6. Palat, 17. Rajnoch, 9. Brezinsky, 14. Nesvadba – 5. Vaculik (20. Kysela ’70), 26. Abraham (23. Smerda ’81), 8. Matejovsky, 12. Polacek (7. Holub ’62) – 16. Pecka, 10. Kulici. Antrenor: Dusan Uhrin.

Cartonașe galbene: Moldovan ’26 / Matejovsky ’33, Rajnoch ’39, Kysela ’82, Kulici ’82

Meciul a fost arbitrat de o brigada din Austria, avându-l la centru pe Stefan Messner. El a fost ajutat de asistenții Klaus Strasser și Geral Bauerfeind, în timp ce rezerva va fi Thomas Gangl.

La partida au asistat aproximativ 10.000 de spectatori.

Înainte de meci, o persoana din anturajul Rapidului a sfințit mijlocul terenului și cele doua porți.

Suporterii Rapidului au afișat un steag mare vișiniu la tribuna a doua, iar galeria a format la peluza, din stegulețe alb-vișinii, anul 1923, flancat de stegulețe galbene, roșii și albastre.

Dupa ce au marcat prin Rajnoch, jucatorii cehi care se bucurau la colțul terenului au fost bombardați cu stegulețe.

În minutul 65, portarul Miller a ridicat un obiect aruncat de suporteri și l-a predat arbitrului, care i l-a înmânat arbitrului de rezerva.

Rapid a obținut a treia remiza în grupa G a Cupei UEFA, dupa cele cu Paris Saint-Germain, scor 0-0, și Hapoel Tel Aviv, scor 2-2. În etapa urmatoarea, Rapid va întâlni, în deplasare, pe Panathinaikos Atena.