Messi, cel mai bun marcator într-un sezon de Liga Campionilor

De: Marian Andrei / 04.04.2012, 11:03
Aseară, câștigătorul ultimelor trei Baloane de Aur, argentinianul Lionel Messi, a mai stabilit un record, devenind cel mai bun marcator într-un sezon de Liga Campionilor.

Leo Messi, care a transformat două penalty-uri în meciul cu AC Milan, în manșa secundă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, a marcat 14 goluri în acest sezon al competiției, devansându-l pe olandezul Ruud van Nistelrooy, care înscrisese 12 goluri pentru Manchester United în sezonul 2002-2003.

FC Barcelona, deținătoarea trofeului, s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (2-1), formația italiană AC Milan, în manșa secundă a sferturilor de finală ale competiției.